10 postanowień noworocznych, które zdziałają cuda dla dziecka
Deszczowe Święta za nami. Ale chyba nie przywiązujesz do tego wagi? Dla mnie te Święta były wyjątkowo piękne, pełne wzruszeń, miłości, ciepła, rozmów ze wspaniałymi ludźmi. Porzuciłam telefon i laptopa oddając się całkowicie tu i teraz. To dobrze robi. W muzycznej oprawie Michaela Buble i klasycznych polskich kolęd w wykonaniu Mazowsza, przy których jak zawsze łzy mi się z oczu leją. Może przez ten deszcz za oknem. Mała Mi pierwszy raz słuchała kolęd tak świadomie, teraz muszę jej śpiewać je do snu (choć moja wersja nieco odbiega od tej Mazowsza).
Charlie w fabryce czekolady
Obejrzeliśmy też rodzinnie dwa piękne, choć już stare filmy – „Charlie w fabryce czekolady” z moim ukochanym Johnnym Deppem i Heleną Bohnam Parker. Typowo burtonowski film pełen kolorowych fantazji. Ale w tym przerysowaniu ten film to przegląd współczesnych trendów „jak wychowywać dzieci”. A właściwie jak ich nie wychowywać. Każdy antywzorzec pozwala Ci wyciągnąć coś dla siebie.
Karate Kid
No i drugi film „Karate Kid” z Jackiem Chanem. O niezwykłej roli mistrza w życiu dziecka, wytrwałości, konsekwencji, determinacji i miłości. Na tym filmie płakałam, tak mniej więcej od połowy do końca, aż Marcel mi mówił „mamusiu nie płacz”.
Postanowienia noworoczne?
Dzieci, szczególnie te małe nie robią postanowień noworocznych. Kiedyś się śmiałam z tych zawsze ambitnych planów na Nowy Rok, które już 5 stycznia lądują w koszu zapomnienia. Dziś uważam, że Nowy Rok to cudowny pretekst do zmiany na lepsze. Do ruszenia do przodu. Do zapomnienia i porzucenia tego co było i rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Z czystą kartą. Jeśli jest coś co nie podoba Ci się w tym roku, to jest teraz wspaniała okazja żeby to pożegnać i przywitać się z czymś nowym.
Dzieci nie robią postanowień noworocznych. Ale Ty je możesz zrobić – żeby Wasze relacje były lepsze, pełniejsze, bliższe. Żeby Twoje dziecko z Nowego Roku wyniosło jak najwięcej.
Te dwa filmy, które obejrzałam naprawdę dały mi do myślenia.
10 postanowień noworocznych, które zdziałają cuda dla dziecka
Na Nowy Rok mam dla Ciebie 10 postanowień. Oczywiście zrobisz co zechcesz. To Twoje życie.
-
Unikaj niezdrowych pokus, ale nie demonizuj ich
Folgowanie dzieciom we wszystkim jest złe, dawanie im każdego syfu do jedzenia jaki sobie zażyczą jest złe. To tworzenie niezdrowych, nieszczęśliwych otyłych ludzi, którzy nie panują nad swoim ciałem, nad swoimi rządzami i nad kierunkiem w swoim życiu.
Z kolei zbyt drastyczne ograniczanie wszelkich pokus, szczególnie tych najbardziej związanych z dzieciństwem też może wykreować niezrównoważoną psychicznie osobę.
Demonizowanie słodyczy i przykładanie za dużo emocji do jedzenia (nagrody, kary itp.) powoduje uzależnienie organizmu od jedzenia, a od tego już tylko krok do anoreksji czy bulimii.
Każde niezdrowe jedzenie ma swój zdrowszy zamiennik. Jeśli już jecie coś słodkiego, to niech to będzie np. domowej roboty ciasto czekoladowe lub domowe lody czy kosteczka surowej czekolady.
-
Zacznij odżywiać dziecko
Tak, zapewne dajesz dziecku codziennie jedzenie, to nie ulega wątpliwości. Ale czy na pewno je odżywiasz? Czy to co mu podajesz to prawdziwa pełna witamin i minerałów jak najmniej przetworzona żywność? Ile razy dziennie, z ręką na sercu, Twoje dziecko je owoce i warzywa? W Nowym Roku pomnóż tę liczbę co najmniej przez dwa. Oby nie wyszło zero.
Co powiesz na postanowienie noworoczne – będę zdrowa, moje dziecko będzie zdrowe?
Nawet nie wiesz, że jest to w Twoich rękach, a tak naprawdę na talerzu, który podajesz codziennie swojemu dziecku.
NOWA KSIĄŻKA „JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”
W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE JUŻ JEST!!!!
Jeśli nurtują Cię pytania:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? lub Jak zdrowo odżywiać dzieci?
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka
bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,
to ta książka jest dla Ciebie
-
Nie rozpieszczaj dziecka
Rozpieszczanie dziecka jest złe. Szczególnie jeśli robią to na co dzień rodzice. Trudno zdefiniować dziś jednoznaczną granicę między rozpieszczaniem, a zapewnianiem potrzeb dziecka, które wiadomo, że mogą być bardzo wygórowane.
Rozpieszczaj dziecko miłością, czasem dla niego, zabawą, darmową aktywnością, dobrą atmosferą – to tak. Aczkolwiek zbytnie chuchanie i dmuchanie też nie jest zbyt dobre. Szanuj uczucia i emocje dziecka, ale ucz je samodzielności.
Nie dopuść do tego, żeby poczucie szczęścia mogły tylko wygenerować materialne rzeczy. To kreowanie późniejszych zakupoholików, którzy aby zrównoważyć brak miłości kupują sobie nową rzecz.
Nie popadaj jednak w skrajne uduchowienie i odrzucanie wszelkich zabawek. Żyjemy w materialnym świecie i korzystanie z tego dobrodziejstwa jest po prostu doświadczaniem życia. Nawet Budda doszedł do tego, że umartwianie się nie jest dobre dla człowieka. Złoty umiar we wszystkim jest idealny. Równowaga. Jin i jang. Duchowość i materializm to można połączyć. W końcu każdy z nas jest duszą opakowaną w ego. Gdybyśmy chcieli tylko pozostać duszą nie byłoby nas tu, w tym materialnym świecie.
-
Ogranicz zbyt wysokie wymagania
Wydaje nam się, że osiągnięcie sukcesu wiąże się z koniecznością wszechstronnej nauki we wczesnym dzieciństwie. Często dorośli przenoszą swoje niezrealizowane wizje na dzieci. Tobie nie udało się zostać sławnym muzykiem, ale może, jeśli Twoje dziecko zacznie ćwiczyć na skrzypcach od 3 roku życia, to zostanie wirtuozem. Japoński, chiński, lekcje karate, judo, balet, fortepian, francuski, programowanie komputerowe – już przedszkolaki nie nadążają z jednych zajęć na drugie.
Rozwój dziecka jest bardzo ważny, ale nie popadaj w skrajności. Postaraj się odkryć naturalnie wrodzone zainteresowania dziecka, wykorzystaj jego ciekawość, ale nie tłamś stosem dodatkowych zajęć. Wspaniale jest jeśli dziecko wcześnie odkryje swoją pasję i będzie się mogło w tym realizować, ale rzadko kiedy dzieje się to na siłę. Rzadko nasze dzieci idą szczęśliwe ścieżką, którą dla nich wybraliśmy. Pozwól dziecku błądzić, pozwól szukać, na narzucaj. Każdy ma prawo do własnej drogi, nawet jeśli będzie popełniać błędy. To właśnie szacunek dla dziecka, to właśnie danie mu samodzielności. O to w tym chodzi.
Dziecko musi mieć czas na beztroską zabawę, na nudę, na nicnierobienie. Dolce far niente.
Reklama
-
Umysł jest ważny, ale pozwól dziecku na patrzenie sercem
Logiczne myślenie jest dziś hołubione i preferowane. Logiczne myślenie jest pragmatyczne. Umysł analizuje wszystko. Podejmując decyzję w oparciu o umysł pozornie ograniczamy błędne decyzje. Jednak to co napędza naszą duszę to kreatywność, twórczość, a to właśnie zasługa prawej półkuli mózgu. Pozwalaj dziecku na realizowanie się w twórczości, muzyce, malarstwie. Czy to nie dziwne, że wszyscy rysujemy jako małe dzieci, a potem z wiekiem ta czynność odchodzi w zapomnienie? Robią to tylko ludzie, którzy uważają to za swoją pasję, za swój zawód. Rysować może każdy, tak samo ze śpiewaniem czy graniem na instrumencie. To rozwija i daje poczucie szczęścia. Niekoniecznie trzeba być od razu wielkim artystą. Ta kreatywność właśnie uczy patrzenia sercem, uczy innego podejścia do podejmowania decyzji, uczy podążania za swoją intuicją. Malarz nie analizuje każdego kolejnego ruchu pędzla, jest w transie, to niemalże pędzel go prowadzi, a on się temu poddaje.
Ale oczywiście nic na siłę, niechciane lekcje gry na fortepianie potrafią pozostawić traumę na całe życie.
-
Bądź dla swojego dziecka mądrym mistrzem
Bycie rodzicem to niezwykle odpowiedzialna rola.
Do 6 roku życia dzieci chłoną wszystko jak gąbka. Pierwsze 6 lat życia jest kluczowe dla rozwoju człowieka, jego tożsamości kulturowej, przynależności do społeczności, uczą się tego bezwiednie, podświadomie. Umysł dziecka od 2 do 6 roku życia działa na falach Theta. Jest to stan w jaki wprowadza hipnoza. Mózg w tej częstotliwości staje się bardziej podatny na sugestie i łatwiej jest go zaprogramować. Dzieci w tym wieku przyswajają taka ilość wiedzy, ze nigdy nie byłoby to możliwe gdyby miały to robić w pełni świadomie. Dzieci obserwują otoczenie i w ich podświadomości zapisuje się wszystko co widza, dokładnie wszystko co im przekazujesz.
Twoje dzieci przejmują Twoje zachowania i Twoje przekonania. Dlatego jesteś dla swojego dziecka mistrzem. Wzorem do naśladowania.
Można dziecko zaprogramować dobrze lub źle. Uczniowie złego mistrza postępują źle. Uczniowie dobrego mistrza idą we właściwym kierunku. Wpojenie wcześnie w dzieciństwie najważniejszych zasad buduje wartość na całe życie.
Reklama
-
Znajdź dyscyplinę sportu, która zafascynuje Twoje dziecko
Sport, regularny wysiłek fizyczny wymaga samokontroli i dyscypliny. Najlepiej jest gdy dziecko naturalnie się czymś zafascynuje, pokocha piłkę, kolarstwo, bieganie. Najłatwiej jest zarazić dziecko własną pasją. Jeśli Ty kochasz jazdę na nartach i angażujesz w to swoje dziecko istnieje duża szansa, że ono też ją pokocha. Ale też nie rób nic na siłę i za wysoką cenę.
I znowu wracamy do roli mistrza. Jeśli kochasz bieganie i biegasz codziennie, dla Twojego dziecka będzie to tak normalna rzecz jak codzienne wyjście do sklepu. Zacznij uprawiać jakiś sport ze swoim dzieckiem lub zachęć go do robienia tego co koleżanki i koledzy. Im wcześniej dziecko zacznie tym większe prawdopodobieństwo, że codzienny wysiłek fizyczny stanie się jego nawykiem. Kontrola nad własnym ciałem daje większe poczucie własnej wartości, tworzy silnego człowieka.
-
Medytuj razem ze swoim dzieckiem
Dalajlama powiedział kiedyś: „Gdyby każdego ośmiolatka nauczyć praktykowania medytacji, w ciągu jednego pokolenia świat uwolniłby się od przemocy”.
Ale nie musisz czekać aż dziecko skończy 8 lat, medytację mogą już praktykować dużo młodsze dzieci.
Medytacja ostatnio jest w modzie. Ale to dobrze, bo medytacja po prostu pomaga w codziennym życiu. Nie medytuję codziennie, ale każdy dzień kiedy mi się to udaje jest spokojniejszy, pełniejszy, lepiej przeżyty, lepiej kontroluję swoje odruchy, mam więcej cierpliwości i akceptacji.
Powoli też wprowadzam dzieci do medytacji, choć na razie to bardziej zabawa. Chcę jednak zamienić to w codzienny rytuał. Taki jak wspólne jedzenie kolacji. Medytacja bardzo pomaga dzieciom w koncentracji, w skupieniu, w nauce, zapewnia zdrowszy sen, uczy uważności, uczy radzenia sobie ze stresem i wspiera budowanie własnej wartości.
Jak zacząć medytować? Siądź w spokojnym miejscu i zacznij wsłuchiwać się w swój oddech. Bierz głęboki wdech prosto do brzucha i powoli wypuszczaj powietrze. Takie oddychanie przez 10 minut z zamkniętymi oczami oczyszcza umysł z natrętnych myśli. Ćwicz uważność, staraj się jak najwięcej być w tu i teraz, obserwuj swoje uczucia, swoje myśli, nie neguj ich, akceptuj i przechodź w myślach dalej.
Medytując z dzieckiem to Ty musisz prowadzić medytację, przynajmniej na początku. Mów o oddechu, o pięknych pejzażach, o falach na oceanie, o słońcu, o energii, o lataniu w przestworzach, o pozytywnych uczuciach ogarniających ciało, o spokoju, szczęściu, miłości. To nie musi trwać długo, na początek wystarczy nawet 5-10 minut dziennie. Planuję wkrótce nagrać taką medytację dla dzieci, żeby pokazać Ci jak to robić.
Dobrym przygotowaniem do medytacji jest też codzienne dziękowanie za kilka najważniejszych rzeczy, które dziecko dziś spotkały. Codziennie podczas zasypiania z dziećmi mówimy za co dziękujemy. Wyrażanie wdzięczności od razu wprowadza na wyższe wibracje.
Ucząc dziecko medytacji dajesz mu klucz do osiągnięcia spokoju i kontroli nad ego. Czyli tego czego nam tak bardzo brakuje zazwyczaj. Pokazujesz mu, że jest czymś więcej niż tylko ciałem, pokazujesz mu jak dotrzeć do swojej duszy.
-
Nie wyżywaj się na dziecku
Przemoc ma różne oblicza. Bicie jest skrajnym aktem. To okrutne bić kogoś nad kimś ma się przewagę fizyczną. Mąż wrzeszczy na Ciebie, Ty bijesz dziecko, a dziecko kopie psa. To straszny ciąg przyczynowo skutkowy. Na przemoc nie ma miejsca w miłości.
Krzyk to też forma emocjonalnego wyżywania się na dziecku. Nie ma fizycznego bólu, ale ból psychiczny pozostaje. Nie chodzi o to, żeby kontrolować emocje, emocje to energia, która musi znaleźć jakieś ujście – inaczej zniszczy Ciebie od środka. Ale można nauczyć się kontrolować swoje odruchy. Obserwuj swoje emocje, nazywaj je, ale staraj się powstrzymać odruchową reakcję.
Zatrzymaj się na chwilę. Policz do 10. Weź kilka głębokich oddechów i powiedz: jestem bardzo zdenerwowana, bo rozbiłaś mój ulubiony kubek i wylałaś herbatę na dywan. Ale nie wrzeszcz w szale wytykając dziecku wszystkie ostatnio popsute rzeczy, jego niezdarność i głupotę. Często odruchowe reakcje nie są dopasowane do przewinienia. Błaha rzecz potrafi kompletnie wyprowadzić z równowagi.
Każde takie zdarzenie traktuj jak test. To sprawdzian dla Ciebie. Medytacja też powinna Ci pomóc w lepszym podejściu.
-
Ogranicz czas przed ekranem
Ogranicz czas przed ekranem, nie tylko Twojego dziecka, ale także Twój. Prawdziwe życie toczy się tu i teraz. Nie w wirtualnym świecie. Bajki od czasu do czasu są ok. Trudno od tego zupełnie uciec, ale ograniczaj ilość czasu spędzonego przed ekranem do minimum.
Gdy jesteś z dzieckiem odłóż telefon. Wierz mi, ja wiem jakie to jest trudne, szczególnie gdy masz pasjonującą pracę uzależnioną od Internetu.
Jeśli masz telewizor włączaj go tylko gdy leci dobry film. Wchodź na strony internetowe, które Cię interesują, obserwuj kilka ciekawych osób na Instagramie, ale przestań skrolować i skrolować w nadziei, że zobaczysz wreszcie coś interesującego godnego uwagi. Osoba godna Twojej największej uwagi patrzy na Ciebie i zadaje Ci właśnie jakieś pytanie, którego nie dosłyszałaś. Obudź się kochana z tego wirtualnego snu.
♥
To tylko pewna propozycja postanowień noworocznych. Ważnych dla mnie. Co o nich sądzisz? Jakie są Twoje najważniejsze postanowienia?
Niech ten Nowy Rok przyniesie Ci szczęście, sprawi, że będziesz ufać bardziej swojej intuicji niż swojemu umysłowi, niech będzie przepełniony wdzięcznością i miłością. A Twoje dziecko niech ma w Tobie mistrza i przewodnika, jakiego Ty chciałabyś mieć będąc w jego wieku.
Wpadnij też na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.
Noemi Demi
czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com i niedawno wydanej książki „Jak zdrowo odżywiać dzieci„.
Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Noemi, kochana moja…. Pięknie to napisałaś. Daje mi to kopa do pracownia nad samym sobą. By być mistrzem dla swoich dzieci 🙂
Życzę Wam wszystkiego co najlepsze na Nowy Rok :-*
Kama
Kochana, dziękuję Ci bardzo! I dziękuję za życzenia! Dla Ciebie też wspaniałości w Nowym Roku! Dla dzieci zawsze jesteś mistrzem, ale trzeba właśnie pracować nad sobą, żeby być najlepszym mistrzem 🙂 <3
Pięknie to napisałaś. Wzruszyłam się ??
Dziękuję Ci bardzo <3. Ja ciągle płaczę ze wzruszenia w te Święta. To pewnie się przeniosło na ten tekst 🙂
Oj tak, zwłaszcza punkt 8 i 10, wdrażam je nawet od jutra, nie będę czekać do nowego roku 🙂 dzięki za przypomnienie, bo już to miałam w planach, jednak teraz to jest ten moment postanowienia! Potrzebowałam tego impulsu ❤️
Dziękuję Ci bardzo! Cieszę się, że się wpasowałam :). Masz rację – po co czekać na Nowy Rok, skoro można wprowadzić zmianę na lepsze już dziś. Dużo miłości i spokoju Kochana! <3