Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka

Jak często słyszysz od dziecka „boli mnie brzuch”? Pierwszym Twoim pytaniem jest zapewne:„A może chce ci się kupkę?”. Najczęściej słyszysz „Nie, nie, na pewno nie”. Po czym za pięć minut dziecko idzie zrobić kupę.

I po problemie.

Co jednak zrobić gdy ból brzucha się utrzymuje i jest poważniejszy? Co możesz zrobić na ból brzucha u dziecka?

Typowe problemy z brzuchem:

Biegunka

Zgodnie z artykułem w czasopiśmie Scholastic biegunka od czasu do czasu jest powszechna u dzieci. Ale kiedy dzieci mają luźne stolce trzy lub więcej razy dziennie, najczęściej wywołane jest to zapaleniem żołądka i jelit lub wirusem. Niektóre leki (takie jak antybiotyki), zatrucia pokarmowe, infekcje bakteryjne i pasożyty ze skażonej żywności lub wody również powodują biegunkę. Jeśli natomiast biegunka występuje bardzo często może to oznaczać alergie pokarmowe lub schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak celiakia.

Środki, które mogą pomóc: probiotyki, masaż, węgiel aktywowany, witamina C, elektrolity

Gazy i wzdęcia

Innym powszechnym problemem są gazy i wzdęcia.

Środki, które mogą pomóc: probiotyki, masaż, herbatka ziołowa, węgiel aktywowany

Ból brzucha ze zdenerwowania

Niejasne bóle brzucha to coś, co doskwiera wielu dzieciom w wieku od 2 do 8 lat kiedy czują się zestresowane i potrzebują pomocy. Ból brzucha przed pójściem do przedszkola czy do szkoły to właśnie taki ból. Niekoniecznie jest to tylko wymówka, żeby uniknąć wyjścia z domu i nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zignorowanie tego bólu. W tym przypadku nie wystarczy zaradzić tylko na ból brzucha, trzeba zbadać jego źródło. Czy są jakieś problemy w szkole, w przedszkolu? Taki ból to sygnał, że coś jest nie tak.

Środki, które mogą pomóc: magnez, masaż, herbatka ziołowa

Nudności i wymioty

Widok wymiotującego dziecka to nic przyjemnego, a niestety delikatnemu żołądkowi dziecka może zaszkodzić coś, co osoba dorosła zje i strawi bez żadnych problemów.

Środki, które mogą pomóc: herbatka ziołowa, witamina C, węgiel aktywowany, elektrolity

Zgaga, palenie w przełyku

Uwaga – trzeba to odróżnić od bólu gardła, dziecko może nie do końca precyzyjnie to wytłumaczyć. Trzeba więc drążyć temat.

Środki, które mogą pomóc: ocet jabłkowy, herbatka ziołowa.

Naturalne sposoby na ból brzucha

Magnez

Może być pomocny przy zaparciach, gazach i wzdęciach oraz bólach brzucha na tle nerwowym.

Według dr Carolyn Dean, autorki „The Magnesium Miracle”, niski poziom magnezu może spowolnić pracę jelit i powodować zaparcie. Nie wszystkie formy magnezu są dobrze wchłaniane przez przewód pokarmowy. Magnez natomiast bardzo dobrze przyswaja się przez skórę. Dobrym sposobem jest kąpiel w soli Epsom lub zastosowanie magnezowego masło do ciała.

Magnez jest często nazywany minerałem antystresowym bo pomaga rozluźnić się i odstresować, co może być pomocne, jeśli ból żołądka jest spowodowany emocjonalnymi zaburzeniami, pomaga również zasnąć.

Probiotyki

Mogą być pomocne na zaparcia, biegunkę, gazy i wzdęcia

Probiotyki na zaparcia

Według Harvard Health Publications, naukowcy z King’s College w Londynie przeanalizowali 14 badań i odkryli, że probiotyki skracały czas przejścia pokarmu przez jelita o 12,4 godziny, zwiększały liczbę tygodniowych wypróżnień o 1,3 i pomagały zmiękczać stolce, ułatwiając wypróżnianie.

Probiotyki na biegunkę

Kilka badań wykazało również, że probiotyki są pomocne w przypadku biegunki zakaźnej, biegunki związanej z antybiotykiem, a niektóre badania wykazały, że są też pomocne w ograniczaniu gazów i wzdęć.

Węgiel aktywny/aktywowany

Pomocny na biegunkę i zatrucie pokarmowe

Węgiel aktywowany ma wiele zastosowań, w tym wybielanie zębów i, oczywiście, bóle brzucha. Jest stosowany w szpitalach w celu leczenia niektórych rodzajów zatruć ze względu na zdolność wchłaniania toksyn. Aktywny węgiel drzewny jest również często używany w domu w łagodnych przypadkach zatrucia pokarmowego. Łagodzi wzdęcia i wchłania toksyny i wirusy, które powodują biegunkę. Węgiel aktywowany wiąże się silniej z bakteriami e. coli niż dobre bakterie znalezione w przewodzie pokarmowym.

Autorzy książki „Prescription for Natural Cures: A Self-Care Guide For Treating Health Problems With Natural Remedies” (czyli „Recepta na naturalne leki: Poradnik jak leczyć problemy zdrowotne naturalnie”) James F. Balch, Mark Stengler i Robin Young Balch zalecają aktywowany węgiel na zatrucia pokarmowe. Proponują: 1500 mg (3 tabletki po 500 mg) co dwie godziny w trzech dawkach dla dorosłej osoby. Dla dzieci sugerowana dawka to 1/4 lub 1/2 dawki dla dorosłych.

Jeśli jednak masz do czynienia z poważnym zatruciem pokarmowym to Klinika Mayo zaleca dawkę dla dzieci w wieku od 1 do 12 lat wynoszącą zazwyczaj od 25 do 50 gramów lub 0,5 do 1 grama na kilogram masy ciała.

Herbatka ziołowa

Na nudności, wymioty, a także na bóle brzucha na tle nerwowym

Rumianek

Wyjątkowo pomocnym ziołem w usuwaniu nadmiaru gazów, łagodzeniu bólu żołądka oraz rozluźnienie mięśni jest rumianek.

Imbir

Podobnie uspokajający efekt ma imbir.

Według Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland „Dzieci powyżej 2 roku życia mogą przyjmować imbir w celu leczenia nudności, skurczów żołądka i bólów głowy.”

Imbiru nie należy jednak podawać niemowlętom i małym dzieciom.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa też działa bardzo dobroczynnie – łagodzi rozstrój żołądka i wspomaga trawienie. Ma działanie uspokajające i rozprężające, jest stosowana w leczeniu bólów głowy, podrażnień skóry, lęków związanych z depresją, nudności, biegunki, skurczów miesiączkowych i wzdęć. Mięty nie należy jednak podawać niemowlętom i małym dzieciom.

Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski zawiera polisacharyd, który pokrywa i chroni podrażnione błony śluzowe i jest bardzo dobry w przypadku bólów gardła, bólów brzucha, zgagi czy pielęgnacji skóry.

Koper włoski

Nasiona kminku były tradycyjnie stosowane w przypadku różnych problemów trawiennych, w tym zgagi, gazów jelitowych, wzdęć, utraty apetytu i kolki niemowlęcej.

Kminek

Kminek stosuje się w przypadku problemów trawiennych, takich jak zgaga, wzdęcia, gazy, utrata apetytu i łagodne skurcze żołądka i jelit.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity to powszechnie rosnące na łąkach kwiaty o bardzo cennych przeciwzapalnych właściwościach, szczególnie przydatne w leczeniu biegunki, wzdęć, zapalenia żołądkowo-jelitowego i skurczów żołądka. Zioło to może zmniejszyć skurcze mięśni gładkich, co czyni go przydatnym w niektórych stanach żołądkowo-jelitowych. Dostępne są w sklepach zielarskich gotowe herbatki do zaparzania.

Witamina C

Najlepszą witaminę LIPOSOMAL C kupisz w BioLoveShop.com

Jeśli ból brzucha wywołany jest zatruciem pokarmowym, wirusem lub bakterią dobrze działa także witamina C podawana w wysokich dawkach co pół godziny do progu jelitowego – więcej o witaminie C dla dziecka znajdziesz w tym poście.

Witamina C oczyszcza organizm z toksyn.

Każdy stan zapalny w organizmie zużywa nasze zapasy witaminy C i trzeba je uzupełniać. Im poważniejsza jest choroba tym większe dawki należy podać i tym później osiągnie się próg jelitowy, czyli lekkie bulgotanie w brzuchu, które może doprowadzić do niegroźnej biegunki – organizm w ten sposób pozbędzie się nadmiaru witaminy C.

Duże dawki witaminy C potrafią wyprowadzić nawet z tak poważnej choroby jak wirusowe zapalenie wątroby (nawet typu C) – takie przypadki leczył dr. Robert Cathcart. W przypadku żółtaczki zazwyczaj doustne dawki witaminy C do progu jelitowego spowodują gwałtowne odwrócenie zapalenia wątroby. Stolce powracają do normalnego koloru w ciągu 2 dni. Zazwyczaj całkowite pozbycie się żółtaczki trwa około 6 dni, ale chory poczuje się już znacznie lepiej po 4-5 dniach. Często duże dawki kwasu askorbinowego, przyjmowane doustnie pomimo możliwej biegunki po przekroczeniu progu jelitowego, spowodują paradoksalne zaprzestanie biegunki.

W przypadkach jednak ciężkiej biegunki lepsze jest podawanie:

  • witaminy C w formie liposomalnej, która oszczędza przewód pokarmowy. Technologia zastosowana przy produkcji liposomalnych witamin czyli enkapsulacja liposomalna polega na tym, że składniki aktywne zamknięte są w nano-liposomach tj. mikroskopijnych otoczkach tłuszczowych zbudowanych z fosfolipidów, pełniących funkcję ochronną i transportową. Tak chronione składniki trafiają bezpośrednio do krwiobiegu i dalej do komórek organizmu z pominięciem układu pokarmowego co znacznie zwiększa ich skuteczność i biodostępność.
  • witaminy C w formie askorbinianu sodu, który jest również łagodniejszy dla przewodu pokarmowego.

Witamina C jest bardzo ważna dla zdrowia układu pokarmowego także ze względu na swoją rolę w produkcji kolagenu. Kolagen wytwarzany przez witaminę C utrzymuje razem tkanki wyścielające przewód pokarmowy, co pozwala mu prawidłowo funkcjonować.

Ocet jabłkowy

Powszechnie dostępne leki na zgagę neutralizują kwasy żołądkowe. Niestety ich działanie jest bardzo doraźne, po krótkim czasie problem jest wręcz potęgowany. Dlaczego?

W rzeczywistości zgaga jest najczęściej powodowana właśnie za niską zawartością kwasu żołądkowego, co utrudnia trawienie. Ocet jabłkowy, który podnosi poziom kwasu w żołądku, od dawna jest stosowany jako lek ludowy na niestrawność.

Ocet jabłkowy niefiltrowany kupisz w BioLoveShop.com

Ocet jabłkowy na niestrawność

Autorzy książki „Niesamowity ocet jabłkowy” Earl Mindell i Larry M. Johns zalecają stosowanie octu w celu złagodzenia rozstroju żołądka spowodowanego niestrawnością. Wymieszaj 1 szklankę ciepłej wody z 1 łyżką octu jabłkowego i 1 łyżką miodu. Mieszanina ta może także pomóc w złagodzeniu skurczów i dyskomfortu spowodowanego gazami. Miód zwiększa zalety octu jabłkowego, ponieważ jest bogaty w niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, takie jak węglowodany, fosfor, potas i żelazo.

Ocet jabłkowy na zgagę

Ocet jabłkowy może pomóc złagodzić dyskomfort wywołany refluksem lub zgagą. Cal Orey, autor „The Healing Powers of Vinegar” pisze, że ludzie, którzy mają niski poziom kwasu w żołądku, częściej doświadczają zgagi niż osoby o zdrowej równowadze kwasów żołądkowych. Aby ograniczyć refluks i zgagę pij szklankę wody z łyżką octu jabłkowego przed każdym posiłkiem do trzech razy dziennie, radzi Orey.

Elektrolity

Dzieci, które wymiotują lub mają ciężką biegunkę, szybko ulegają odwodnieniu. Podawaj dziecku co najmniej 120 ml wody co godzinę. Twoje dziecko może nadal wymiotować wodą, ale ciągłe podawanie wody zapobiega odwodnieniu. Twoje dziecko wchłonie trochę wody, nawet jeśli większą jej część zwróci. Dobrym pomysłem jest napój z elektrolitami, ale tylko taki bez cukru – najlepiej jak w 5 minut zrobisz go w domu.

Do szklanki wody dodaj szczyptę soli himalajskiej, odrobinę miodu i soku z cytryny dla smaku. Jeśli dziecko nie jest w stanie wypić takiego napoju w całości, podawaj powoli po łyżeczce.

Napojem, który idealnie uzupełnia elektrolity jest woda kokosowa – najlepiej prosto ze świeżego młodego kokosa.

Mleko mamy

W przypadku problemów z brzuszkiem u dziecka karmionego mlekiem mamy to jest najlepsze lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Karm dziecko na żądanie, lepiej częściej i krócej. Mleko od krowy już takich właściwości nie posiada, nabiału przy problemach żołądkowych zdecydowanie unikaj.

Butelka z ciepłą wodą/termofor

Ciepły kompres może pomóc na wszystkie rodzaje bólu brzucha. Ma kojący, relaksujący efekt, więc warto wypróbować ciepły kompres lub butelkę z gorącą wodą.

Masaż

Łagodny masaż brzucha może bardzo pomóc przy zaparciach, biegunce i przy rozstroju emocjonalnym.

UWAGA

Skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem w następujących przypadkach:

Niemowlę poniżej 6 miesiąca życia:

  • gorączka
  • biegunka (częste wodniste stolce, które mogą zawierać śluz lub krew)
  • nietypowy płacz i ekstremalne marudzenie
  • wklęsłe ciemiączko, co świadczy o poważnym odwodnieniu organizmu

W każdym wieku:

  • utrata masy ciała
  • krwawe lub czarne stolce
  • ból brzucha, który budzi dziecko w nocy
  • trudności w połykaniu
  • ból podczas oddawania moczu
  • gdy ból brzucha trwa dłużej niż 24 godziny
  • wymioty trwające od czterech do sześciu godzin lub dłużej
  • ciemnozielone wymioty
  • objawy odwodnienia: zmniejszone oddawanie moczu, sucha skóra, usta i język, brak łez, podkrążone oczy, szara cera, skrajna senność lub ospałość

Jakie sposoby sprawdziły się w Waszym przypadku? A może znasz jeszcze inne domowe sposoby na ból brzucha?

Źródła:

1234, 56789, Prescription for Natural Cures: A Self-Care Guide for Treating Health Problems with Natural Remedies Including Diet, Nutrition, Supplements, and Other Holistic Methods by James F. Balch, Mark Stengler,‎ Robin Young Balch; The Magnesium Miracle, Carolyn Dean; Niesamowity ocet jabłkowy, Earl Mindell i Larry M. Johns; The Healing Powers of Vinegar, Cal Orey


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (6)

  1. Biegunka to nie jest byle jaka dolegliwość – może doprowadzić do poważniejszych problemów. Tutaj trzeba szybko reagować. Coś się dzieje, to po prostu podaję smectę i dosyć szybko objawy ustępują. Ludzie zazwyczaj zapominają, że biegunkę trzeba doleczyć, tzn. wyeliminować wirusa. Bo jeśli lek jest podawany jedynie do ustąpienia objawów, to choroba może szybko nawrócić.

  2. Hej Noemi, jakie masz doświadczenie z jelitówkami u dzieci? ( a może jesteś szczęsciarą i nie masz? :0 ).
    Moj 5 latek podłapał coś. drugi dzień ma biegunkę. Ogólnie się czuje dobrze, ale co zje to ląduje w toalecie. Ugotowałam mu zupę mocy z ryżem i marchewką własnie ( dopiero po godzinie od zjedzenia zaliczył wizytę w WC- sukces). Pije wodę, wode z miodem. Dostaje probiotyk enterol. Swoją drogą czy podawnaie drożdzy w nim zawartych jest ok? Co jeszcze mozna mu dać do jedzenia? i jak szybko postwić na nogi? wody kokosowej pić nie chce…

  3. Po 2 dniach dziecko ożyło ;). koniec chorowania! powiem tak. Biegunka może przydarzyć się wszystkim, nawet jeśli jesteśmy na super zdrowej diecie. Z moich obserwacji wynika, że moje dzieci bardzo łagodnie ( na szczęscie 🙂 ) przechodzą różne infekcje. Synek miał tylko biegunkę, nie wymiotwał, nie odwodnił się, a uważam że to właśnie dzięki codziennej zdrowej diecie.
    Drugi synek obudził się z wielką chrypą i kaszlem – również dwa dni leczenia domowymi sposobami : olejek tymiankowy do smarowania klatki i pięt, kąpiele w magnezie, miód z propolisem a nawet miód z 1 kropelką olejku z oregano no i oczywiście kalibracja wit C oraz inhalacje z WU = wszystko to czyni cuda. Wiem, że to jest upierdliwe, bo łatwiej wziąć jedną tabletkę, ale polecam bo cierpliowość poplaca. A największym naturalnym lekarstwem jest zdowy, długi sen!

    1. No to się cieszę! Bardzo dobrze! Bo nie zdążyłam Ci wczoraj odpisać. Węgiel jest dobry – przyśpiesza oczyszczanie i ostatecznie hamuje biegunkę.
      Wszystkie metody, które wymieniasz – wspaniałe. I naprawdę działają. A sen oczywiście – najlepszy!

  4. ja przy bólu brzuszka zaczynam od podania synkowi kropelek …. z dobrymi bakteriami. W ten sposób staram się uspokoić florę bakteryjną w jelitach to zazwyczaj pomaga. A jak coś poważniejszego jest, to oczywiście konsultuję się z lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.