10 najważniejszych objawów niedoboru magnezu i jak sobie z tym poradzić

10 najważniejszych objawów niedoboru magnezu i jak sobie z tym poradzić

Vitamin C 1000+ z dodatkiem owoców dzikiej róży, aceroli i kwercytyny kupisz w BioLoveShop.com

Jak rozpoznać objaw niedoboru magnezu? Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów w organizmie człowieka i jest stosowany w ponad 300 różnych procesach fizjologicznych. Bez magnezu „nie żyjesz!”, jak to wiele razy słyszała Króliczka Policjantka w Zwierzogrodzie, gdy nie wychodziły jej ćwiczenia podczas policyjnego treningu. Najwidoczniej miała za mało magnezu. Wiele dzieci i dorosłych funkcjonuje na skraju wyczerpania tego niezbędnego pierwiastka. Niedobory magnezu to jedne z najbardziej powszechnych niedoborów w naszej populacji.

Według amerykańskiego neurochirurga dr. Normana Shealy prawie każda znana choroba wiąże się z niedoborem magnezu. Może to brzmieć na początku jak śmiałe stwierdzenie, ale jeśli weźmiesz pod uwagę w jak wielu procesach magnez bierze udział ma to sens. Wyjaśnia to również, dlaczego niedobory magnezu manifestują się na tak różne pozornie niepowiązane sposoby.

10 najważniejszych objawów niedoboru magnezu

Jakie jest 10 najważniejszych objawów niedoboru magnezu?

1. Problemy z koncentracją – objaw niedoboru magnezu

Jeśli wychodzisz z domu i zostawiasz włączone żelazko, to dobrym sposobem, aby tego uniknąć jest nieprasowanie niczego lub uzupełnienie niedoborów magnezu. Bez prasowania można żyć (i powiem szczerze jest to życie bardzo przyjemne), ale bez magnezu żyć się nie da i problemy z koncentracją i z pamięcią będą się powtarzać. Tak samo jak dziecko, które nie może się skupić w szkole i jest podejrzewane o ADHD.

Objaw niedoboru magnezu
Probemy z koncentracją – objaw niedoboru magnezu

Struktury w każdej komórce ciała, zwane mitochondriami, są odpowiedzialne za wytwarzanie energii, której organizm używa do wszystkiego.

Mózg to jeden z organów o największym stężeniu mitochondriów, więc niedobór magnezu może znacząco obniżyć wydajność mózgu. Badania wykazały, że magnez poprawia zdolność uczenia się i pamięć. Nie było badań nad ludźmi pozostawiającymi włączone żelazka, ale myślę, że suplementacja magnezu też mogłaby się przyczynić do poprawy.

2. Bóle głowy i przewlekłe migreny – objaw niedoboru magnezu

Jeśli nie masz ochoty na seks, ból głowy może być dobrą wymówką. Gorzej gdy masz ochotę, a głowa Cię boli naprawdę. Raczej seks Ci wtedy nie pomoże, a wręcz może być jeszcze gorzej.

Stwierdzono, że osoby cierpiące na przewlekłe migreny często mają niższy poziom magnezu. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest magnez dla prawidłowego funkcjonowania nerwów, ma to sens. Magnez odgrywa również dodatkową kluczową rolę w regulacji produkcji neuroprzekaźników , co może również wpływać na migreny.

Wykazano, że regularne przyjmowanie magnezu zmniejsza zarówno częstość, jak i intensywność migrenowych bólów głowy. Magnez pomaga też przy zwykłych bólach głowy.

Ma związek ze zdolnością magnezu do regulowania równowagi wapniowej w komórkach neuronalnych. Zbyt dużo wapnia może prowadzić do nadmiernego pobudzenia komórek mózgowych, a to główny czynnik w bólach głowy i powstawaniu migreny.

Jeśli doskwierają Ci migreny warto również rozważyć wykluczenie pewnych pokarmów z diety.

3. Zaparcia i drażliwe jelito – objaw niedoboru magnezu

Zaparcia są bardzo powszechne zarówno u dorosłych jak i dzieci. Nie ma się co dziwić, większość osób żywi się odpadami. To jest problem z serii – jeśli Cię nie dotyka, to w ogóle o tym nie myślisz. Idziesz do toalety i się załatwiasz. Jeśli jednak za każdym razem jest to potwornie męczące i co gorsza dłuższa wizyta w toalecie zdarza Ci się raz na kilka dni, to wiesz, że masz przesrane. Codzienna kupa to podstawa zdrowia. Twojego i Twojego dziecka. Właściwe spożycie magnezu faktycznie zmiękcza stolce poprzez wciąganie wody do jelit i ułatwiając wypróżnianie. Jeśli stolce stają się zbyt twarde, poruszają się wolniej przez okrężnicę i stają się problemem. Magnez jest idealnym, zdrowym i nieuzależniającym środkiem na zatwardzenia i zaparcia zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Ponadto magnez odgrywa ważną rolę w regulacji skurczów mięśni w jelitach i dlatego niedobór magnezu często powoduje zaparcia. W ten sposób magnez może być również bardzo pomocny w łagodzeniu dyskomfortu i skurczów spowodowanych syndromem jelita drażliwego lub innymi podobnymi warunkami.

4. Zmęczenie – objaw niedoboru magnezu

Co to jest zmęczenie każda mama doskonale wie i doświadcza go niemal codziennie. Ale jeśli zmęczenie jest wyjątkowo męczące coś trzeba z tym zrobić.

Magnez jest bardzo zaangażowany w produkcję energii. Mitochondria to małe elektrownie oparte o magnez. Dodatkowo magnez wspomaga nadnercza, które mogą również odgrywać ogromną rolę w produkcji energii.

Chroniczny stres powoduje spadki magnezu i tym samym energii. Jesteś wypalona, nic Ci się nie chce, każdą czynność wykonujesz z wysiłkiem – weź odprężającą kąpiel z dodatkiem magnezu, od razu powinnaś poczuć się lepiej.

5. Bezsenność – objaw niedoboru magnezu

Bezsenność to problemy z zaśnięciem i niezdrowy, przerywany sen, to nie brak snu wynikający z tego, że co pół godziny karmisz dziecko piersią.

Przedziwne jest to, że za mało magnezu w organizmie może powodować zarówno zmęczenie jak i problemy ze snem. Rzeczy, które pozornie powinny się wykluczać, a tak naprawdę jedno napędza drugie. Spójrz chociażby na dzieci – czasem jak są takie bardzo zmęczone, to wcale nie jest im łatwiej zasnąć niż normalnie.

Reklama

Venus Botticellego kupuje chlorek magnezu w internecie na stronie BioLoveShop.com. Bądź jak Venus! 🙂

Przed snem ważne jest wyciszenie, uspokojenie i powolne odpływanie. To co pomaga nam zasnąć to kwas gamma-aminomasłowy tzw. GABA, który działa jako neuroprzekaźnik hamujący ułatwiając relaks i dobry sen. Magnez właśnie bierze udział w produkcji GABA w mózgu.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo magnezu, aby wytworzyć odpowiednie ilości GABA, nie będziesz dobrze zasypiać, a nawet jeśli się uda, Twój sen nie będzie spokojny i nie zregeneruje Cię. Stąd kolejnego dnia będzie towarzyszyć Ci zmęczenie i tak w kółko.

6. Skurcze mięśni – objaw niedoboru magnezu

Ponieważ magnez jest tak ważny dla prawidłowej transmisji nerwów, nic dziwnego, że odgrywa on również istotną rolę w skurczu mięśni. Gdy magnez jest na wyczerpaniu, skurcze mięśni mogą stać się słabe i nieskoordynowane, co prowadzi do mimowolnych skurczów i bolesnych skurczów.

Jest to jeden z najczęstszych wczesnych objawów niedoboru magnezu. Skurcze występują zazwyczaj w nogach, stopach, a czasem nawet w miejscach takich jak powieki. Znasz to uczucie drgającej bez Twojej woli powieki, tak jakby żyła swoim własnym życiem.

Przy niskich poziomach magnezu mogą także nasilić się skurcze związane z PMS.

Często również wzmożone skurcze przepowiadające w ciąży (skurcze Braxtona – Hixsa) możesz złagodzić uzupełniając niedobory magnezu. Przeczytaj dlaczego magnez jest bardzo istotny w ciąży.

Objaw niedoboru magnezu
Skurcze Braxtona-Hicksa w ciąży mogą być bardzo bolesne

7. Chroniczny ból i fibromialgia – objawy niedoboru magnezu

Przewlekły ból i związane z nim schorzenia, takie jak fibromialgia, na którą choruje Lady Gaga, są silnie związane z napięciem przenoszonym w ciele. To napięcie może być czysto fizyczne, ale może być również pogłębione przez stres emocjonalny. Emocje, takie jak lęk, gniew i zmartwienia, wszystkie przyczyniają się do napięcia fizycznego. Z biegiem czasu to chroniczne napięcie prowadzi do bólu.

Gdy zapasy magnezu są niskie, układ nerwowy może stać się nadmiernie pobudliwy (co oznacza łatwą nadmierną stymulację), co może zwiększyć napięcie mięśni. Magnez może odgrywać tu ważną rolę, pomagając wywołać ogólny uspokajający wpływ na umysł i ciało, jednocześnie łagodząc i rozluźniając mięśnie. Ciekawa jestem czy Lady Gaga o tym wie.

8. Arytmia serca – objaw niedoboru magnezu

Drgające serce nie musi świadczyć tylko o uczuciu. Jeśli serce Ci drga na widok mężczyzny, najpierw upewnij się, że nie masz niedoborów magnezu.

Twoje serce jest mięśniem, który stale się kurczy i rozkurcza, pracuje non stop, przez całe Twoje życie. Podobnie jak w przypadku innych mięśni w ciele, aby zapewnić prawidłową kurczliwość serce uzależnione jest od magnezu (i od miłości). Magnez reguluje stężenie wapnia i potasu w tkance mięśniowej tym samym ułatwiając prawidłową pracę serca.

Jeśli zauważysz, że Twoje serce bije nieregularnie, a nie jesteś właśnie na rollercosterze czy sekundę przed pocałunkiem z Leo di Caprio (nie tym teraz, tylko tym z Titanica), powodem tego może być właśnie niedobór magnezu. Obejmuje to szybsze bicie serca, wolniejsze bicie serca i nagłe zmiany rytmu serca bez wyraźnego powodu.

Objaw niedoboru magnezu
Wyobraź sobie takie spojrzenie… arytmia serca gwarantowana. Magnez tu nie pomoże

9. Drętwienie i mrowienie – objaw niedoboru magnezu

Kto lubi mrówki w nogach? Chyba tylko mrówki.

Jeśli często odczuwasz drętwienie lub mrowienie w ciele, na przykład w rękach i stopach, jest to prawdopodobnie spowodowane zmianą aktywności nerwów. Na przykład neuropatia obwodowa (częsty efekt uboczny cukrzycy) charakteryzuje się tymi odczuciami.

Ze względu na swoją rolę w zdrowej transmisji nerwów, niedobór magnezu również może mieć na to wpływ.

10. Zaburzenia nastroju – objaw niedoboru magnezu

Kobieta zmienną jest, z ekstatycznej euforii w ciągu minuty może popaść w depresję, nie wspominając już o ciężarnych czy świeżo upieczonych mamach z baby bluesem, co popłakać się mogą na reklamie nutelli.

Magnez odgrywa kluczową rolę w regulacji neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki są substancjami chemicznymi w mózgu, które regulują wzorce myślowe i zachowania, od motywacji do snu, poczucia szczęścia i smutku, złości i spokoju. Wydaje Ci się, że na Twój stan psychiczny wpływa zewnętrzna sytuacja, tak naprawdę to Twój mózg nadaje jej odpowiednie zabarwienie i właśnie dzięki odpowiednim substancjom chemicznym w mózgu czujesz się albo dobrze, albo źle.

Objaw niedoboru magnezu
Czy naprawdę nie słyszysz co do Ciebie wrzeszczę?

Jak pisałam wcześniej magnez jest szczególnie zaangażowany w produkcję GABA w mózgu, który jest neuroprzekaźnikiem związanym ze spokojem i relaksem.

Ograniczenie produkcji GABA w mózgu powoduje takie stany jak ADD/ADHD, lęk, drażliwość i ogólne zaburzenia nastroju. Jeśli regularnie identyfikujesz się z tymi uczuciami, powinnaś dostarczać większe ilości magnezu.

To też jak najbardziej dotyczy dzieci. Choroby ADHD nie ma. Jest tylko niedobór magnezu.

Magnez działa trochę jako adaptogen, poprawiając zdolność organizmu do adaptacji do codziennych stresujących sytuacji. Weź magnez i daj na luz.

Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Masz na to 3 sposoby.

1. Spożywaj pokarmy bogate w magnez

Istnieje wiele wspaniałych źródeł magnezu, które łatwo wprowadzić do codziennego życia. Do najlepszych należą awokado, zielone liściaste warzywa i surowa czekolada – kolejny argument żeby nie oprzeć się tabliczce ciemnej czekolady RAW firmy Surowital. Moja ulubiona. Żadnej innej czekolady nie jadam.

Objaw niedoboru magnezu
Naturalne źródła magnezu – czeko czeko i awo awo – to najlepsze, no i mas się rozumieć bananiasty

2. Kąpiele z dodatkiem soli Epsom lub chlorku magnezu

Sól Epsom czyli siarczan magnezu kupisz w BioLoveShop.com

Jednym z najbardziej relaksujących sposobów na zwiększenie ilości magnezu w organizmie jest kąpiel z dodatkiem soli Epsom (siarczanu magnezu) lub chlorku magnezu. Jeśli jeszcze w trakcie kąpieli zagryzać będziesz gorzką czekoladę – upojny relaks gwarantowany.

Tylko jak wziąć taką kąpiel jak pod drzwiami łazienki czeka dwójka małych dzieci, które przez dolne otwory w drzwiach wpychają legoludziki. Alternatywą będzie kąpiel razem z dziećmi. Dla nich to także wspaniały sposób uzupełnienia niedoborów magnezu.

Magnez idealnie wchłania się przez skórę.

Obie rodzaje tych soli magnezowych zapewniają korzyści, jednak chlorek magnezu ma nieco mocniejsze działanie. Chlorek magnezu jest łatwiejszy w absorpcji i wolniej się go wydala z organizmu.

Oznacza to, że do uzyskania podobnych korzyści potrzeba mniej chlorku magnezu niż soli Epsom.

Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów magnezu jest również oliwa magnezowa. Zobacz jak zrobić oliwę magnezową DIY (czyli zrób to sama).

Transdermalna aplikacja magnezu ma istotne znaczenie dla osób, które maja problemy z przewodem pokarmowych, za mało zakwaszony żołądek czy nieszczelne jelita. To utrudnia przyswajanie magnezu z pożywienia i suplementów.

Objaw niedoboru magnezu
Odprężająca kąpiel z dodatkiem soli Epsom – dla świeżo upieczonej mamy – tylko w marzeniach

3. Suplementacja magnezu

Niestety żywność którą dziś jemy pozbawiona jest ważnych witamin i minerałów. Uprzemysłowienie i konwencjonalne rolnictwo wyjałowiło glebę. Często pożywienie może nie wystarczyć, aby uzupełnić istotne braki mikroelementów i witamin w organizmie.

Dwie najlepsze formy magnezu to:

– chlorek magnezu – możesz brać go codziennie – najlepiej jako jedna z 4 szklanek

jabłczan magnezu – jeśli reagujesz rozwolnieniem na chlorek lepszy będzie jabłczan

 


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

Źródła:

  1. Jockers, 10 signs of magnesium defficiency, https://drjockers.com/10-signs-magnesium-deficiency/;
  2. Yamanaka, R., Tabata, S., Shindo, Y., Hotta, K., Suzuki, K., Soga, T., & Oka, K. (2016). Mitochondrial Mg2+ homeostasis decides cellular energy metabolism and vulnerability to stress. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27458051
  3. Slutsky, I., Abumaria, N., Wu, L. J., Huang, C., Zhang, L., Li, B., … Liu, G. (2010). Enhancement of Learning and Memory by Elevating Brain Magnesium,  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20152124
  4. Chiu, H.-Y., Yeh, T.-H., Huang, Y.-C., & Chen, P.-Y. (2016). Effects of Intravenous and Oral Magnesium on Reducing Migraine: A Meta-analysis of Randomized Controlled Trials, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26752497
  5. Feeney, K. A., Hansen, L. L., Putker, M., Olivares-Yañez, C., Day, J., Eades, L. J., … van Ooijen, G. (2016). Daily magnesium fluxes regulate cellular timekeeping and energy balance, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27074515
  6. de Baaij, J. H. F., Hoenderop, J. G. J., & Bindels, R. J. M. (2015). Magnesium in Man: Implications for Health and Disease, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25540137
  7. Piccolo, J., & Kolesar, J. M. (2014). Prevention and treatment of chemotherapy-induced peripheral neuropathy, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24352178

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (3)

  1. Że wszystkim się zgadzam, ale kąpiele w Epsom to Urban legend. Magnez praktycznie w ogóle się nie wchłania przez skórę, podobnie jak inne elektrolity. Nie przesalamy się wchodząc do morza przecież. Chlorek nie jest dobrym źródłem. Nie można nie wspomnieć o cytrynianie i mleczarnie.

  2. Droga Noemi. Moja 8-letnia córka ma podwyższone CK (kinaza kreatynowa) i bóle nóg. Kolejny lekarz mówi, że ona tak już ma i nie ma się czym martwić. Ale przecież nogi ją bolą wiec coś jest nie tak. Dodam, że córka suplementuje D3+K2, omega 3, greens&fruits, jabłczan magnezu, kolagen. Je również chlorellę, spirulinę. Bardzo mnie to wszystko martwi. Czy umiałabyś mi doradzić co mogę dla niej jeszcze zrobić i w jakim kierunku badać.

Dodaj komentarz

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.