Co zrobić, żeby przestały wypadać włosy czyli 8 najważniejszych witamin i suplementów dla Twoich włosów

Co zrobić, żeby przestały wypadać włosy czyli 8 najważniejszych witamin i suplementów dla Twoich włosów

Piękne, gęste, lśniące włosy niezwykle przykuwają spojrzenia. Włosy potrafią ustawić dzień lub go skutecznie zepsuć. Ładna fryzura może Cię odmłodzić, słaba – doda Ci lat. Nie ważne jest tylko to co masz w głowie, ale jeszcze to co masz na niej.

A co jeśli nie dość, że wcale nie są gęste, lśniące i jeszcze zaczynają garściami wypadać? Szczególnie jeśli właśnie jesteś tuż po porodzie, starasz się zregenerować siły i wrócić do wyglądu sprzed ciąży. Jakie są najlepsze i skuteczne sposoby na wypadające włosy?

Dostaję od Was zapytania: „czy Tobie też tak wypadały włosy po ciąży?”, „Co zrobić żeby mieć piękne włosy?”. Po żadnej z moich dwóch ciąż oraz przy bardzo długim karmieniu piersią nie miałam problemów z wypadającymi włosami. W czym tkwi sekret?

Najpierw zastanów się co jest główną przyczyną wypadania włosów.

Włosy są takim papierkiem lakmusowym Twojego stylu życia, patrząc na nie łatwo ocenić czy zdrowo się odżywiasz czy wręcz przeciwnie. Ich jakość i kondycja zależą w ogromnym stopniu od Twojej diety, która ma przełożenie na hormony i stres oksydacyjny.

Mniej niż 45 procent kobiet przechodzi przez całe życie z pełną ilością włosów, co i tak nie jest takie złe. Większości mężczyzn niestety z powodu testosteronu włosy zaczynają wypadać.

Odpowiednia pielęgnacja włosów naturalnymi ekologicznymi kosmetykami jest bardzo ważna, ale nie pomoże jeśli w Twoim organizmie będą braki. Zanim więc wydasz kasę na kolejny balsam do włosów najpierw skup się na odżywieniu swojego organizmu co będzie najlepszą odżywką dla Twoich włosów.

8 najważniejszych witamin i suplementów dla Twoich włosów

Utrata włosów to złożony proces, który obejmuje różne mechanizmy – genetyczne, hormonalne i środowiskowe. Podobnie jak nasza skóra, mieszek włosowy podlega wewnętrznemu i zewnętrznemu procesowi starzenia. Czynniki wewnętrzne obejmują nasze mechanizmy genetyczne i epigenetyczne, a czynniki zewnętrzne obejmują np. palenie czy promieniowanie UV.

Bardzo często wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem witamin. Na szczęście niedobór można skorygować suplementując odpowiednie witaminy. Niektóre z nich mają właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczać zewnętrzne czynniki utraty włosów, a niektóre witaminy pomagają organizmowi zrównoważyć poziom hormonów, kolejny czynnik, który zatrzymuje ich wzrost.

Chcesz mieć piękne gęste zdrowe włosy, wypróbuj te witaminy i suplementy:

1. Olej z ryb

Oleje bogate w różne rodzaje kwasów tłuszczowych były szeroko stosowane w badaniach na zwierzętach i ludziach, aby ocenić wpływ na zdrowie skóry i włosów. Tłuszcze Omega-3 odżywiają włosy, wspomagają zagęszczanie włosów i zmniejszają stany zapalne, które mogą prowadzić do utraty włosów, dlatego olej z ryb przynosi korzyści włosom i jest jedną z ośmiu najważniejszych suplementów dla zdrowych włosów. 

Badanie z 2015 r. Opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology oceniło efekty sześciomiesięcznej suplementacji omega-3, omega-6 i przeciwutleniaczy na wypadanie włosów. W randomizowanym badaniu porównawczym uczestniczyło 120 zdrowych kobiet borykających się wypadaniem włosów. Po zakończeniu badań – badano zmiany w gęstości włosów, aktywność mieszków włosowych oraz rozkład włosów na głowie.

Po sześciu miesiącach leczenia porównując zdjęcia sprzed i po wykazano znaczną poprawę w grupie suplementowanej. Wzrost włosów poprawił się w porównaniu do grupy kontrolnej, a u prawie 90%  uczestników zmniejszyło się wypadanie włosów, a także poprawiła średnica włosa (86 procent) i gęstość włosów (87 procent).

Jedz żywność omega-3, taką jak łosoś, makrela, tuńczyk, białe ryby, sardynki, żółtka jaj. Pokarmy roślinne takie jak orzechy włoskie, nasiona konopi, chia i natto też dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3, ale nie są przez każdego przekształcane do potrzebnej organizmowi formy.

Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów z omega-3, weź jedną do dwóch kapsułek lub suplementu oleju rybnego najwyższej jakości, aby zmniejszyć stan zapalny powodujący zaburzenia we wzroście włosów. Jeśli już przyjmujesz leki rozrzedzające krew, w tym aspirynę, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed użyciem oleju z ryb, ponieważ może to zwiększyć krwawienie.

Ja zażywam te kwasy tłuszczowe omega-3.

2. Cynk

Doustne związki cynku są stosowane od dziesięcioleci w leczeniu zaburzeń, takich jak łysienie telogenowe i łysienie plackowate, oraz innych rodzajów wypadania włosów, ponieważ cynk korzystnie wpływa na zdrowie mieszków włosowych. Cynk jest niezbędnym mikroelementem wpływającym na wiele enzymów i jest zaangażowany w ważne czynności funkcjonalne w mieszku włosowym. Cynk jest także silnym inhibitorem regresji włosów i przyspiesza regenerację mieszków włosowych. Badania sugerują, że niektórzy pacjenci z łysieniem plackowatym mają niedobór cynku, a doustna terapia siarczanem cynku służy jako skuteczne leczenie.

W badaniu z 2013 r. naukowcy ocenili wpływ cynku na każdy z czterech rodzajów utraty włosów, w tym łysienie plackowate, łysienie typu męskiego, łysienie typu żeńskiego oraz łysienie telogenowe. U wszystkich pacjentów z wypadaniem włosów średni poziom cynku w surowicy był znacznie niższy niż w grupie kontrolnej. Analiza każdej grupy wykazała, że ​​wszystkie grupy wypadania włosów miały statystycznie niższe stężenie cynku, szczególnie w grupie łysienia plackowatego. Dane te doprowadziły do ​​hipotezy o zaburzeniach metabolizmu cynku, odgrywających kluczową rolę w wypadaniu włosów.

Z kolei w badaniu z 2009 roku opublikowanym w pracy Annals of Dermatology naukowcy obserowali efekty terapeutyczne doustnej suplementacji cynku przez 12 tygodni u 15 pacjentów z łysieniem plackowatym, którzy mieli niski poziom cynku w surowicy. Doustna suplementacja glukonianem cynku (50 miligramów) została podana pacjentom z łysieniem plackowatym bez żadnego innego leczenia. Poziom cynku w surowicy mierzono przed i po suplementacji cynkiem, a następnie zastosowano czteropunktową skalę odrastania włosów w celu oceny działania terapeutycznego. Po terapii poziom cynku w surowicy znacznie wzrósł, a pozytywne efekty terapeutyczne zaobserwowano u 9 osób na 15 pacjentów (66,7 procent). Naukowcy doszli do wniosku, że cynk należy podawać pacjentom z łysieniem plackowatym, którzy mają niski poziom cynku w surowicy, a może nawet stać się terapią uzupełniającą dla pacjentów, którzy przy użyciu tradycyjnych metod terapeutycznych nie odczuli efektów.

3. Witamina B-kompleks (biotyna czyli B7 i kwas pantotenowy B5)

Biotyna i kwas pantotenowy (witamina B5) są wykorzystywane jako alternatywne metody leczenia wypadania włosów. Biotyna działa korzystnie na włosy, odbudowując włókna włosa, które zostały uszkodzone w wyniku nadmiernego mycia, ekspozycji na słońce, suszenia i prostowania. Witamina B5 wspomaga nadnercza, co pomaga stymulować wzrost włosów.

Badanie z 2011 r. opublikowane w British Journal of Dermatology oceniało wpływ maseczki z pantenolu (pochodnej kwasu pantotenowego), w celu zmiany średnicy i elastyczności włosów. Zabieg znacznie zwiększył średnicę włosów, zwiększył ich ilość, elastyczność oraz siłę dając włosom wyższy opór na wyrwanie.

Głównym objawem niedoboru biotyny jest utrata włosów. Niedobór może być spowodowany paleniem tytoniu, upośledzeniem czynności wątroby czy właśnie ciążą.

Badania sugerują, że u znacznej liczby kobiet pojawia się niedobór biotyny podczas prawidłowej ciąży, ponieważ szybko dzielące się komórki rozwijającego się płodu wymagają dużej ilości biotyny wykorzystując zapasy z organizmu matki. Naukowcy doszli do wniosku, że istotne zmiany w markerach metabolizmu biotyny podczas ciąży i karmienia piersią sugerują, że zalecane dawki biotyny są za niskie.

Aby odwrócić wypadanie włosów i zwiększyć ich wytrzymałość, zażywaj jedną tabletkę witaminy B -complex codziennie lub zażywaj biotynę i witaminę B5 osobno.

Jedzenie pokarmów bogatych w biotynę i witaminę B5, takich jak jajka, wołowina, kurczak, awokado, rośliny strączkowe, orzechy i ziemniaki, pomaga również uniknąć niedoboru i wspomaga wzrost włosów.

4. Witamina C

Vitamin C 1000+ z dodatkiem owoców dzikiej róży, aceroli i kwercytyny kupisz w BioLoveShop.com

Dowody naukowe sugerują, że stres oksydacyjny odgrywa ważną rolę w procesie starzenia. Reaktywne formy tlenu lub wolne rodniki są wysoce reaktywnymi cząsteczkami, które mogą bezpośrednio uszkadzać komórkowe membrany strukturalne, lipidy, białka i DNA. Z wiekiem wzrasta wytwarzanie wolnych rodników, a ilość enzymów antyoksydacyjnych, które chronią organizm, zmniejsza się, prowadząc do uszkodzenia struktury komórkowej i starzenie się włosów. Działając jako przeciwutleniacz, witamina C zwalcza stres oksydacyjny, który przyczynia się do siwienia włosów i utraty włosów.

Aby zwalczyć wolne rodniki i chronić włosy przed starzeniem się jedz pokarmy bogate w witaminę C takie jak pomarańcze, czerwona papryka, jarmuż, brukselka, brokuły, truskawki, grejpfrut i kiwi ale także suplementuj witaminę C w dawce od 1000-4000 g.

 

5. Żelazo

Naukowcy przyjrzeli się zależności między niedoborem żelaza a utratą włosów. Badania sugerują, że niedobór żelaza może być związany z łysieniem plackowatym, łysieniem androgenowym, łysieniem telogenowym i rozproszonym wypadaniem włosów. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie w Iranie (Iran – Iron)  zbadali związek między poziomem żelaza w organizmie a różnymi rodzajami wypadania włosów. Przeprowadzili analityczne badanie kliniczno-kontrolne, aby ocenić, czy rozproszona telogenowa utrata włosów u kobiet w wieku od 15 do 45 lat jest związana z niedoborem żelaza. Porównywano 30 kobiet z udokumentowaną utratą włosów z 30 kobietami bez wypadania włosów. Naukowcy odkryli, że u dziewięciu pacjentek z niedokrwistością z niedoboru żelaza, u ośmiu wystąpiła telogenowa utrata włosów. Średnia zawartość ferrytyny (białka w organizmie wiążącego się z żelazem) była statystycznie istotnie niższa u pacjentów z rozproszoną utratą włosów niż u osób bez wypadania włosów.

Badanie sugeruje, że kobiety z niedoborem żelaza są bardziej narażone na utratę włosów, a poziom ferrytyny w surowicy poniżej lub równy 30 miligramów/mililitr jest silnie związany z telogenową utratą włosów.

Aby zwiększyć wzrost włosów, codziennie dodaj do swojej diety produkty bogate w żelazo. Jedz dużo szpinaku, boćwiny, zielonych warzyw, żółtek i fasoli.

Ponieważ niedobór żelaza może prowadzić do utraty włosów, upewnij się, że otrzymujesz dzienną zalecaną dawkę, jedząc dużo bogatych w żelazo pokarmów.

Bardzo dobrym naturalnym super pokarmem bogatym w żelazo jest spirulina. Zażywaj od 5 do 10 tabletek dziennie.

Jeśli to nie wystarczy rozważ odpowiedni suplement żelaza. Uważaj jednak na nadmierną suplementację żelaza. Może powodować przeciążenie żelazem i należy tego unikać.

Osoby, które nie reagują na suplementację żelazem, powinni przejść dodatkowe badania w celu zidentyfikowania innych przyczyn leżących u podstaw niedoboru żelaza i wypadania włosów.

 

6. Witamina D3

Mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na hormony, a witamina D jest właśnie hormonem, który odgrywa ważną rolę w homeostazie wapnia, regulacji odporności i różnicowaniu wzrostu komórek. W świecie naukowym dobrze wiadomo, że łysienie plackowate występuje powszechnie u pacjentów z niedoborem witaminy D, krzywicą oporną na witaminę D lub mutacją receptora witaminy D.

Badania sugerują, że niewystarczające poziomy witaminy D występują przy wielu chorobach autoimmunologicznych, w tym łysieniu plackowatym.

W przekrojowym badaniu z udziałem 86 pacjentów z łysieniem plackowatym, 44 pacjentów z bielactwem i 58 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Stężenie witaminy D w surowicy 25 (OH) D u pacjentów z łysieniem plackowatym było istotnie niższe niż u pacjentów z bielactwem i zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Ponadto stwierdzono istotną odwrotną korelację pomiędzy stopniem nasilenia choroby a poziomem 25 (OH) D w surowicy krwi u pacjentów z łysieniem.

To pokazuje jak ważna jest suplementacja witaminy D3 dla zdrowia włosów.

Mimo, że większość będzie Ci mówić, że słońce niszczy włosy w rzeczywistości bezpośrednie nasłonecznienie to najlepszy sposób na wchłonięcie witaminy D. Przebywaj na słońcu około 10-15 minut dziennie, aby wchłonąć około 10 000 jednostek naturalnej witaminy D. Miejscowe stosowanie witaminy D może również odgrywać rolę w przywracaniu dysfunkcji cyklu włosów u pacjentów z łysieniem plackowatym. Aby zwiększyć poziom witaminy D w pożywieniu, jedz bogate w witaminę D pokarmy takie jak halibut, makrela, węgorz, łosoś, miecznik, grzyby maitake i grzyby portabella oraz zażywaj witaminę D3, zawsze z K2.

7. Białko

Włosy składają się głównie z białka, poza tym jeszcze tłuszczu, wody i węglowodanów. Niedobór białka może powodować osłabienie włosów lub wręcz ich wypadanie. Może to być szczególnie prawdziwe w przypadku wegetarian. Dodanie białka do diety może pomóc w poprawie zdrowia włosów. Koktajle proteinowe z pełnym kompleksem aminokwasów to prosty i szybki sposób na uzupełnienie białka w organizmie.

8. Kolagen

Kolagen to białko, które jest budulcem Twoich paznokci, włosów i zębów. Dodanie kolagenu do diety może pomóc w utrzymaniu silnych paznokci,  zapobiegnie wypadaniu włosów, a wręcz je odżywi i zregeneruje.

Badanie opublikowane w Journal of Investigative Dermatology wykazało, że kolagen może być stosowany w celach zmniejszenia utraty włosów i poprawy jakości skóry.

Już za niedługo na blogu – najlepsze maseczki na odżywienie włosów, więc zaglądaj.

 

A czy Ty masz problem z wypadającymi włosami? Jak sobie z tym radzisz?

Źródła:

1, 2 , 34567

 

 

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (11)

  1. Oj nie mogę się zgodzić z treścią o papierku lakmusowym. Patrząc na siebie i swoich rodzicieli widzę, że to nie takie oczywiste. Mama po 60-tce włosy piękne, grube, gęste, zdrowe a sama ona chora na wiele chorób autoimmunologicznych od min. 40 lat, odżywianie fatalne, ruchu zero, suplementów nie zna, leków masa. Tata ciągle aktywny: spacer, rower, dużo witaminy D, nigdy nawet grypy nie miał a włosy beznadziejne i już niewiele zostało. Ja niestety włosy odziedziczyłam po łysym ojcu, a po porodzie-lepiej nie mówić co się dzieje, mimo zażywania wszystkich wymienionych produktów. Oczywiście mam świadomość tego, że liczy się wchłanianie a nie samo branie. Niemniej jednak z niecierpliwością czekam na post o maseczkach do włosów a najlepiej gdyby pojawiło się coś o nawilżaniu skóry głowy 🙂 Przy okazji zapytam o wypadanie włosów niemowlaka, ilości niebotyczne, czy to normalne? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Ci za Twoją pracę! Masa wiedzy 🙂

    1. No to może powinnam dodać zazwyczaj, jak widać są wyjątki od tej reguły :).
      A co do facetów – no to niestety nadmiar testosteronu powoduje wypadanie włosów.
      U niemowlaka – to zupełnie normalne, włoski są bardzo cieniutki i się wycierają, takie łyse placki na główce powstają w miejscach gdzie ociera się o poduszkę. Więc się nie przejmuj :). Odrosną wkrótce nowe. Marcel urodził się z włosami, potem wszystkie mu wypadły. I do 2 roku życia – miał bardzo słabiutkie i malutko (aż się dziwiłam, że moje dziecko może mieć tak kiepskie włosy) – ale po 2 roku życia zaczęły mu rosnąć i teraz ma grube i gęste.
      Dzięki, cieszę się, że się przydaje <3

  2. Noemi, ja nie na temat ale mam pilne pytanie. Właśnie jestem na badaniach kontrolnych z pracy. Muszę zrobic rtg klatki piersiowej. Jak się potem oczyszczać żeby nie zaszkodzić córce karmionej piersią?

    1. Hej Dorota, najlepszy sposób – ciepłe kąpiele z dodatkiem sody i soli (np. himalajskiej, kłodawskiej) – pierwsza jak najszybciej po rtg, rób przez kilka dni pod rząd. A do tego duże ilości chlorelli – 10-20 sztuk dziennie i dużo zielonych liści – szpinak, jarmuż, sałaty. To wszystko ma działanie oczyszczające.

  3. Niestety u mnie to samo.Zdrowe odżywienie, zabiegi mezoterapii na skore glowy, suplementacja, a włosy dalej cieniutkie i ich mało, a kiedyś bujna czupryna loków, wszystko wypadło – nie wiadomo kiedy. A znajome co byle jak się odżywiają, zero warzyw, owoców, pala faje i piją alkohol mają bujne grube włosy, nie wiem czemu tak jest

      1. Noemi jak to jest z suplementacja spiruliny i chlorelli przy subklinicznej niedoczynności tarczycy, można czy nie można?

          1. Gdzieś czytałam(nie pamiętam gdzie) że chlorella wchodzi na miejsce jodu.

          2. Raczej może chodzić o to, że chlorella trochę jodu w sobie zawiera, ale zarówno przy niedoczynności jak i nadczynności suplementacja jodem jest wskazana (tylko przy nadczynności lepiej to robić w porozumieniu z dobrym naturopatą bo można przegiąć sprawę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.