W zachodnich kręgach cywilizacyjnych kobiety rodzą teraz dzieci znacznie później niż to miało miejsce 20-30 lat temu. Okazuje się, że takie późniejsze macierzyństwo jest nie tylko bardzo dojrzałe, przemyślane, zaplanowane i oczekiwane, ale także kobiety, którym udaje się z łatwością zajść w ciążę w stosunkowo (nomen omen) późniejszym wieku mają jeszcze to coś.

Kobiety, które w naturalny sposób zachodzą w ciążę i rodzą dzieci w późniejszym okresie życia, żyją dłużej, a geny, które pozwalają na te późne zdolności reprodukcyjne, mogą również odpowiadać za wyjątkowo długie życie czyli są to geny długowieczności.

Badania Bostońskiego Uniwersytetu Medycznego (BUSM) opublikowane w czasopiśmie “Journal of North American Menopause Society” wskazują, że kobiety, które mogą mieć dzieci po 33 roku życia, mają większą szansę żyć dłużej niż kobiety, które urodziły ostatnie dziecko przed 30 rokiem życia.

Główny autor badań profesor Thomas Perls wyjaśnia:

“Oczywiście nie oznacza to, że kobiety powinny poczekać, aby mieć dzieci w starszym wieku, aby poprawić swoje szanse na dłuższe życie.

Wiek ostatniego porodu może być wskaźnikiem starzenia się organizmu. Naturalna zdolność do urodzenia dziecka w starszym wieku wskazuje na to, że system rozrodczy kobiety starzeje się wolniej, a więc i cały jej organizm”.

Badanie opierało się na analizie danych z badania Long Life Family Study (LLFS) – biopsychospołecznego i genetycznego badania 551 rodzin, których członkowie żyli wyjątkowo długo.

Badacze ustalili wiek, w którym 462 kobiety miały ostatnie dziecko i jak długo te kobiety żyły. Badania wykazały, że kobiety, które miały ostatnie dziecko po 33 roku życia, miały dwukrotnie większe szanse na dożycie do 95 roku lub starszego w porównaniu z kobietami, które miały ostatnie dziecko w wieku 29 lat.

Ustalenia wskazują również, że kobiety mogą być siłą napędową ewolucji genów, które spowalniają starzenie się i zmniejszają ryzyko ekspresji negatywnych genów w późniejszym okresie życia. Te pozytywne geny odpowiadają właśnie za ekstremalnie długie życie.

“Jeśli kobieta ma te warianty pozytywnych genów, ma też możliwość późniejszego zajścia w ciążę i urodzenia dziecka, co zwiększa szanse przekazania tych genów kolejnym pokoleniom” – powiedział Perls.

“Ta możliwość może tłumaczyć, dlaczego wśród 100-latków 85 procent to kobiety a tylko 15 procent to mężczyzni.”

Wyniki tego badania są zgodne z innymi ustaleniami dotyczącymi relacji pomiędzy wiekiem matki w momencie urodzenia ostatniego dziecka a wyjątkową długowiecznością. Wcześniejsze badania NECS (New England Centenarian Study) wykazały, że kobiety, które urodziły dziecko po 40 roku życia, czterokrotnie częściej żyły do 100 roku życia niż kobiety, które miały ostatnie dziecko w młodszym wieku.

Wyniki badania profesora Perlsa wskazują na znaczenie przyszłych badań nad genami odpowiedzialnymi za sprawność reprodukcyjną, ponieważ mogą wpływać także na szybkość starzenia się osób i podatność na choroby związane z wiekiem.

Jaki jest więc dobry moment na posiadanie dziecka? Nie należy się sugerować wiekiem, choć pewnie byłoby to jednak dobrze zrobić przed 40 rokiem życia (choć zdarzają się również pomyślne ciąże i porody nawet po 60-tym roku życia). A nawet jak pierwsze dziecko urodziłaś będąc młodą dziewczyną – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zasmakować macierzyństwa w późniejszym wieku. Może akurat jesteś szczęśliwą posiadaczką genów długowieczności.

 

 

No kiedy wreszcie się ta moja siostra urodzi?

 

DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270889/

Brocklehurst’s Textbook of Geriatric Medicine and Gerontology, Howard M. Fillit, Kenneth Rockwood, John B Young