Najlepsze naturalne sposoby na 5 najczęstszych chorób jelit

0
1370

Jedzenie, które spożywasz i podajesz swojemu dziecku odgrywa ogromny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego, a z kolei zdrowie przewodu pokarmowego przekłada się na zdrowie całego organizmu.

Układ pokarmowy, centralna część naszego ciała, może być przeciążony nie tylko kiepskiej jakości pożywieniem, ale też stresem, negatywnymi myślami, kiepskim stylem życia czy toksynami środowiskowymi, na które nie za bardzo mamy wpływ. Najciekawsze jest to, że czasem problemy w jelitach wcale nie objawiają się bólem brzucha. Często są to nieoczywiste objawy.

Nieoczywiste objawy problemów jelitowych

Sezonowe alergie

Mgła mózgowa

Choroby autoimmunologiczne

Chroniczne zmęczenie

Chroniczny ból

Problemy skórne

Zaburzenia nastroju

Depresja

Co zrobić, gdy masz problemy z jelitami?

W takich przypadkach mogą okazać się pomocne olejki eteryczne.

5 najczęstszych chorób jelit, na które można zadziałać olejkami eterycznymi

Istnieje wiele naturalnych sposobów, które można zastosować, aby wyleczyć najbardziej powszechne problemy jelitowe. Dr Eric L. Zielinski – amerykański lekarz naturopata polskiego pochodzenia – odkrył, że olejki eteryczne są jednym z najlepszych rozwiązań w tych pięciu konkretnych schorzeniach.

Nieszczelne jelito

Zespół nieszczelnego jelita czy przepuszczalne jelito jest częstym problemem żołądkowo-jelitowym, na który ostatnio zwraca się dużo uwagi, choć niektórzy lekarze zaprzeczają, że taka jednostka chorobowa w ogóle istnieje. Badania jednak łączą je z wieloma innymi problemami zdrowotnymi i chorobami. Standardowa niezdrowa dieta, stres, przeciążenie toksyczne i nierównowaga bakteryjna z pewnością przyczyniły się do epidemii, która obecnie dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Jelito jest trudne do wyleczenia, ponieważ jest daleko w przewodzie pokarmowym. Stosując olejki do leczenie nieszczelnego jelita warto użyć celulozowej kapsułki dojelitowej, którą samemu wypełnia się tym co potrzebne. Bardzo łatwo kupić je w internecie.

Udowodniono, że olejek z mięty pieprzowej i olejek z kminku przyjmowane wewnętrznie łagodzą bóle jelitowe, jak żadna inna mieszanka. Ta kombinacja jest również bardzo skuteczna w pobudzaniu zdrowej motoryki przewodu pokarmowego.

olejek mietowy

Tymol i karwakrol (czyli główne substancje aktywne występujące w olejku tymiankowym i olejku oregano) są fantastyczne do wspierania integralności jelit i poprawy działania układu immunologicznego.

Ponadto udowodniono, że olejek eteryczny z oregano naprawia błonę śluzową jelita – zapobiegając w ten sposób przeciekaniu niestrawionych cząstek pożywienia z jelit bezpośrednio do krwiobiegu.

Olejek oregano, olejek tymiankowy i olejek miętowy można też stosować miejscowo na brzuch masując go zgodnie ze wskazówkami zegara, 2 – 3 x dziennie. W rozcieńczeniu ok. 5% (10 kropli olejków eterycznych na 6 gramów oleju nośnikowego).

Olejki na problemy jelitowe

SIBO i dysbioza bakteryjna

Równowaga mikrobiologiczna w jelitach może być zaburzona na wiele sposobów i jest zwykle klasyfikowana jako dysbioza. Szczególną formą dysbiozy jest SIBO czyli przerost bakterii w jelicie cienkim (small intestine bacterial overgrowth). Zarówno SIBO jak i zwykła dysbioza są związane z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak IBS (irritable bowel syndrome) – zespół jelita drażliwego i zaburzenia metaboliczne.

Kiedy olejki eteryczne są w stanie złagodzić objawy bez uszkadzania dobrych bakterii, zwykle zaleca się ich stosowanie w przypadku SIBO i innych problemów z florą jelitową. W 2012 roku przeprowadzono badanie, w którym wykazano, że niektóre olejki eteryczne dobrze współpracują z probiotykami i są w stanie stworzyć efekt synergiczny, który przyniósł zwiększone korzyści.

Kilka lat wcześniej przeanalizowano osiem olejków eterycznych, aby sprawdzić ich wpływ na dysbiozę jelit (zaburzenie równowagi bakteryjnej). Odkrycia dotyczyły olejku z kminku, olejku z lawendy i gorzkiej pomarańczy, które stały się przykładami olejków eterycznych, które dobrze współdziałają z pożytecznymi bakteriami w organizmie. Badania wykazały, że olejki eteryczne wpływają na szkodliwe bakterie, nie uszkadzając pożytecznych szczepów.

IBS – Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego kiedyś był niediagnozowalny. Obecnie wiemy, że cierpi na to ponad 10% populacji, a tylko mniej niż 30% konsultuje się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. IBS jest zwykle leczony dietą i lekami, ale udowodniono, że stosowanie olejków eterycznych jest pomocne w kontrolowaniu objawów. W tym przypadku warto dać kilka kropli olejku do kapsułki dojelitowej, które pomagają przedostać się przez żołądek.

Obszerny przegląd badań przeprowadzony w 2008 roku pokazuje, że olejek miętowy wraz z błonnikiem pokarmowym dał znaczną poprawę w porównaniu z placebo. Obydwa okazały się skuteczne na równi z lekami przeciwskurczowymi.

Refluks

Problemy z trawieniem mogą zacząć się już w przełyku i wtedy mamy do czynienia z refluksem żołądkowym nazywanym po angielsku GERD – gastroesophageal reflux disease. Są to problemy związane z kwasami żołądkowymi (zarówno za dużo, jak i za mało), a także z wadliwą „klapką”, która utrzymuje kwas z przełyku. Jednym ze sposobów leczenia GERD są olejki eteryczne, które chronią żołądek i poprawiają procesy trawienne.

Imbir dobrze pasuje do kurkumy, jak wskazano w badaniu opublikowanym w styczniu 2015. Naukowcy przetestowali poziom przeciwutleniaczy u szczurów podając im olejek eteryczny z kurkumy i imbiru. Okazało się, że te olejki eteryczne zwiększają poziom przeciwutleniaczy i zmniejszają uszkodzenia ścian żołądka. W przypadku refluksu warto też spożywać na co dzień organiczny sproszkowany imbir i kurkumę w większych ilościach choćby pijąc 2 szklanki.

Nudności

Nudności to częsty problem żołądkowy, wiąże się z wieloma innymi dolegliwościami i może dawać naprawdę uprzykrzające życie objawy, coś o tym wiedzą kobiety mające nudności w ciąży. W przypadku nudności ogromną rolę odgrywa zapach – który albo może je nasilić, albo uspokoić. Olejki eteryczne, które można wdychać, są przydatnym narzędziem do radzenia sobie z nudnościami. Badania naukowe pokazują, że olejek z mięty pieprzowej i imbir pomagają złagodzić nudności. Mayo Clinic poleca nawet stososowanie olejku z mięty pieprzowej na nudności u kobiet w ciąży, wystarczy wdychać jego zapach prosto z buteleczki lub poprzez dyfuzję.

Korzystne mogą być również olejki cytrusowe. Cytrynowy olejek jest bardzo pomocny na poranne mdłości, a także nudności w ciąży.

5 najlepszych olejków eterycznych na choroby jelit

Olejki eteryczne mogą być korzystne dla zdrowia, jednak musisz zachować ostrożność. Zawsze należy je odpowiednio rozcieńczać stosując na skórę czy przyjmując wewnętrznie. Jeśli mają dotrzeć bezpośrednio do jelit – warto spożywać je w kapsułce dojelitowej. Muszą to być najwyższej jakości 100% naturalne olejki eteryczne, bez żadnych domieszek, o jakości suplementu diety.

Olejek z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest dobrze znany ze swoich właściwości uzdrawiających trawienie. Mięta pieprzowa jest wskazana przy IBS w formie kapsułek dojelitowych.

Olejek z tymianku

W dzień działa przeciwdrobnoustrojowo, w nocy leczy jelita, olejek z tymianku jest uznawany za superbohatera, jeśli chodzi o zdrowie jelit. W przypadku SIBO tymol i geraniol są skuteczne w tłumieniu patogenów w jelicie cienkim, bez wpływu na korzystne bakterie komensalne okrężnicy w końcowej części jelita. Tymol jest głównym składnikiem tymianku, podczas gdy geraniol znajduje się w olejku różanym.

Olejek z lawendy

Lawenda jest skuteczna w walce z dysbiozą, ma również właściwości przeciwzapalne i uspakajające. Lawenda jest jednym z najskuteczniejszych przeciwlękowych olejków eterycznych. Lawenda jest kluczowym składnikiem każdego protokołu leczenia, czy to w celu uspokojenia lęku czy też poprawy zdrowia jelit. Sprawdza się też w bardzo wielu innych dolegliwościach.

Olejek kminkowy

Badania dotyczące objawów IBS i leczenia olejkami eterycznymi przeanalizowały 2% olejków eterycznych kminku u 57 pacjentów z IBS. Pod koniec czterotygodniowego badania objawy, w tym ból, wzdęcia i problemy z eliminacją, drastycznie się zmniejszyły. ( 17 )

Olejek oregano

Jak wspominałam wyżej badania wykazały, że olejek z oregano naprawia błonę śluzową jelit, co jest rozwiązaniem w przypadku nieszczelnego jelita. Spróbuj spożywać 2-3 krople olejku z dzikiego oregano o jakości suplementu diety wraz z oliwą z oliwek w kapsułce dojelitowej dwa razy dziennie jako lekarstwo.

Jeśli poważnie myślisz o odbudowie zdrowia jelit, dobrej jakości olejki eteryczne mogą Ci w tym bardzo pomóc.

Źródła:

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00365520500206442?scroll=top&needAccess=true&journalCode=igas20

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2036.2003.01421.x

https://jasbsci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40104-016-0079-7

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2751457/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3099351/

https://www.hindawi.com/journals/grp/2012/457150/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20030464/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22784340/

https://greenmedinfo.com/blog/using-essential-oils-heal-gut

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/essential-oils-and-pregnancy

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22784340/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9430014/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26293583/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3990147/


Jeśli nurtują Cię pytania:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
Jak sobie naturalnie radzić z powszechnymi dziecięcymi dolegliwościami?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka
bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,
to ten e-book jest dla Ciebie E-book “Jak odżywiać dziecko aby było zdrowe?”

Noemi Demi 

czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com, ponad 200-stronicowego e-booka “Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe” i  książki “Jak zdrowo odżywiać dzieci”.

Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here