Owoce w ciąży – czy to dobry pomysł?

Owoce w ciąży – czy to dobry pomysł?

Owoce w ciąży - czy to dobry pomysł
Greens & Fruits witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com

Wiadomo, że w ciąży trzeba się zdrowo odżywiać. To wie każda przyszła mama. Gorzej z trzymaniem się tych zdrowych zasad, szczególnie jak hormony szaleją i Ty raz masz ochotę na sushi, chwilę później na czekoladę, a zaraz tak naprawdę na ruskie pierogi z bitą śmietaną (to piszę z własnego doświadczenia, a jakie były Twoje najbardziej skrajne zachcianki?). Mimo tych zachcianek (od czasu do czasu można sobie trochę pofolgować) spoczywa na Tobie teraz znacznie większa odpowiedzialność. Nie jesz za dwoje, ale jesz dla siebie i dla zdrowia swojego dziecka. Najnowsze badania sugerują, że zdrowa dieta w czasie ciąży prowadzi do wzrostu ilorazu inteligencji dziecka, lepszego funkcjonowania jego mózgu oraz lepszego rozwoju poznawczego. Warto więc powiedzieć „nie” podejrzanym zachciankom. Ale czy owoce w ciąży to dobry pomysł?

Owoce w ciąży - czy to dobry pomysł
Czy owoce i warzywa w ciąży to dobry pomysł?

Zdrowa dieta w ciąży czyli jaka?

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo przeanalizowali wyniki 18 badań obejmujących prawie 64 000 dzieci. Badacze odkryli wyraźną korelację między dietą w ciąży a rozwojem poznawczym dziecka. Diety, które pozytywnie wpływały na mózg, obejmowały dietę z owocami i warzywami oraz niższym poziomem tłuszczów nasyconych. Stwierdzono także, że diety z większą ilością kwasów omega-3 pobudzają rozwój intelektualny dziecka. Okazało się też, że diety w ciąży uwzględniające większą ilość ryb i mniejszą ilość czerwonego mięsa były zdecydowanie lepsze.

Naukowcy odkryli również, że negatywne skutki krótszego karmienia piersią (które również wpływa na zdolności poznawcze dziecka) były mniejsze gdy matka odżywiała się lepiej w czasie ciąży.

Dieta w ciąży ma także wpływ na zachowanie dziecka, im lepiej się odżywiasz tym Twoje dziecko będzie nie tylko mądrzejsze, ale i grzeczniejsze. Wprawdzie grzeczne dziecko nie oznacza zawsze mądrego dziecka, a wręcz czasem jest wprost przeciwnie. Ale grzeczniejsze w znaczeniu bardziej opanowane i rozumne – już brzmi wystarczająco zachęcająco.

Spożywanie owoców w ciąży pomaga w rozwoju poznawczym dziecka

Kanadyjskie badania przeprowadzone w 2016 roku analizowały wpływ owoców w diecie kobiet w ciąży na późniejsze zdolności poznawcze ich dzieci, które obserwowane były od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia.

Badano ilość spożywanych porcji owoców dziennie (porcja liczona była jako ¼ szklanki suszonych owoców, pół szklanki świeżych owoców i ¾ szklanki 100% soku owocowego).

Naukowcy odkryli, że dzieci ciężarnych matek, które spożywały średnio sześć lub siedem porcji owoców lub soków owocowych dziennie, miały IQ o sześć-siedem punktów wyższe pod koniec pierwszego roku życia. To oczywiście porównując nie z IQ matek lecz z IQ dzieci matek, które tych owoców konsumowały mniej.

Starszy badacz i profesor pediatrii, dr Piush Mandhane, podsumował:

„Wiemy, że im dłużej dziecko znajduje się w łonie, tym lepiej się rozwija – jedna porcja owoców dziennie w diecie matki, zapewnia dziecku taką samą korzyść, jak urodzenie o cały tydzień później”

To faktycznie genialne!

Średnie IQ ludzi wynosi 100, a odchylenie standardowe wynosi 15. Oznacza to, że dwie trzecie populacji będzie miało iloraz inteligencji między 85 a 115. Tak więc średnio sześć lub siedem punktów IQ jest znaczącą różnicą dla każdego. Szczególnie jeśli tylko wiąże się to dla Ciebie z czymś tak przyjemnym jak jedzeniem kilku porcji owoców więcej każdego dnia.

Owoce w ciąży czy to dobry pomysł
Gratuluję ciąży! O nie – to tylko wzdęcia po owocach 🙂

Owoce warto jeść nie tylko w ciąży, ale także podawać dzieciom.

Jagody poprawiają pamięć u dzieci w wieku 8-10 lat

Badanie przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie w Reading objęło 14 dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Naukowcy dali połowie dzieci napój wzbogacony jagodami i flawonoidami. Druga połowa otrzymała napój placebo o podobnym smaku.

Dwie godziny po wypiciu napoju naukowcy przekazali dzieciom zestaw testów poznawczych. Obejmowały one testy pamięci, uwagi, nastrojów i reakcji.

Dzieci pijące napój z jagodami znacznie poprawiły wyniki w przywoływaniu listy wcześniej nauczonych słów.

Jako, że o świeże jagody teraz trudno spróbuj sproszkowanych jagód Acai, które mają jedną z najwyższych wartości ORAC czyli ogromną ilość przeciwutleniaczy.

Dlaczego owoce w ciąży mają wpływ na wzrost IQ

Owoce zazwyczaj nie są łączona z większą inteligencją, ale może się to zmienić. W rzeczywistości owoce mają bardzo ważne składniki odżywcze i fitochemiczne. Funkcjonalnie działają one właśnie jak idealny pokarm dla mózgu w okresie płodowym i niemowlęcym.

Istnieje wiele różnych rodzajów owoców. Ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: owoc jest najlepiej chronioną częścią rośliny, ponieważ w środku znajdują się pestki i nasiona, dzięki którym  roślina może się rozmnażać. Owoc to tak naprawdę osłona, która musi zabezpieczyć nasiona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przed bakteriami, grzybami i innymi napastnikami.

Wbrew pozorom owoce jednak nie mają na celu ochrony nasion przed zrywaniem i jedzeniem ich przez ludzi lub zwierzęta. W rzeczywistości ich kolory wręcz przyciągają nas do jedzenia ich. Dlaczego roślina miałaby się samoistnie unicestwiać? Natura jest niezwykle mądra. Ludzie i zwierzęta nie trawią nasion. Nasiona owinięte w twardą skorupę opuszczają nasz układ pokarmowy praktycznie nienaruszone w… kupie. Oznacza to, że ludzie i zwierzęta jedząc owoce rzeczywiście pracują dla roślin – aby rozsiewać swoje nasiona daleko i szeroko, od razu wraz z nawozem, aby odżywiać ich wczesny wzrost. Czyż nie zostało to idealnie przemyślane?

Reklama

Owoce w ciąży - czy to dobry pomysł
Owoce Camu Camu mają 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcze – idealne do naturalnej walki z przeziębieniem w ciąży i na poprawę odporności – do kupienia w BioLoveShop.com

Fitoskładniki chroniące pestki są niezwykle dobroczynne dla tych, którzy te owoce spożywają. Owoce dostarczają wielu witamin, minerałów, kwasów fenolowych, bioflawonoidów i antyoksydantów.

Te funkcjonalne związki pomagają odżywiać nasze ciała, ale także nasze mózgi. A jak potwierdzają nowe badania, gdy ciężarna matka zjada więcej owoców tym samym pobudza rozwój poznawczy swojego dziecka.

Owoce są więc idealnym pokarmem dla kobiety w ciąży. Choć musisz pamiętać, aby wybierać organiczne owoce i warzywa. Pestycydy to nic dobrego. Narażenie na pestycydy podczas ciąży zwiększa ryzyko autyzmu dla dziecka.

Soki owocowe w ciąży czy raczej całe owoce?

W badaniu jako jedna z porcji owoców brane były pod uwagę także soki. Te pasteryzowane, z kartoników czy nawet butelki na pewno tak cennych właściwości nie posiadają jak świeży owoc, świeżo wyciśnięty sok czy smoothie. W procesie pasteryzacji traci wartość wiele cennych składników odżywczych i fitokomponentów. A poza tym w soku nie ma błonnika co powoduje, że znacznie szybciej zwiększa poziom cukru we krwi niż owoc skonsumowany w całości.

Jedz więc jak najwięcej surowych ekologicznych owoców, dobrą alternatywą, szczególnie w zimie są sproszkowane organiczne owoce takie jak Camu Camu, Baobab czy Lucuma, które możesz dodać do swojego szejka. Każdy z nich to superpokarm, który dostarczy Tobie i Twojego dziecku jeszcze większą ilość cennych składników.

Reklama

Owoce w ciąży - czy to dobry pomysł
Wspaniałym owocem w ciąży jest owoc Baobabu – źródło witaminy C, wapnia i żelaza. Kupisz go w BioLoveShop.com

Źródła:

Borge TC, Aase H, Brantsæter AL, Biele G. The importance of maternal diet quality during pregnancy on cognitive and behavioural outcomes in children: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2017 Sep 24

Bolduc FV, Lau A, Rosenfelt CS, Langer S, Wang N, Smithson L, Lefebvre D, Alexander RT, Dickson CT, Li L, Becker AB, Subbarao P, Turvey SE, Pei J, Sears MR, Mandhane PJ. Cognitive Enhancement in Infants Associated with Increased Maternal Fruit Intake During Pregnancy: Results from a Birth Cohort Study with Validation in an Animal Model. EBioMedicine, 2016

Dotinga A, Neitz R. An apple a day… University of Alberta News. May 2016

Whyte AR, Williams CM. Effects of a single dose of a flavonoid-rich blueberry drink on memory in 8 to 10 y old children. Nutrition. 2015

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (7)

  1. Noemi, jaki masz stosunek do bankowania krwi pępowinowej. Jestem w ciąży (pierwsza i nieostatnia) i zastanawiam się nad pobraniem podczas porodu krwi pępowinowej i zdeponowaniu jej w banku komórek macierzystych. Co o tym myślisz? Warto, nie warto. W razie „w”. Gdyby dziecko miało chorobę genetyczną albo gdyby np doszło do niedotlenienia podczas porodu – porażenie mózgowe albo dla dziadków gdyby jakiś alzhaimer się przyplątał.
    Uważasz, że ma to sens?

    1. Tak na szybko Ci napiszę, że według mnie nie ma żadnego sensu. To naciąganie rodziców. W przypadku choroby genetycznej (co oczywiście nie ma prawa się zdarzyć, więc luz) i tak nie możesz tej krwi użyć dla tego dziecka – bo ona też ma ten błąd genetyczny. Ewentualnie może się przydać dla rodzeństwa, ale jak coś to zazwyczaj w tych problematycznych sytuacjach potrzeba jej znacznie więcej, poza tym ma też ograniczoną ważność. Muszę kiedyś o tym szerszy artykuł napisać. To tak na szybko co kiedyś o tym czytałam. Dziadek na pewno się tym nie wyleczy.

      1. Uważam tak jak Noemi, choć na szkołach rodzenia bardzo jest promowane prywatne bankowanie krwi pępowinowej. Dla zdrowia swojego dziecka zadbaj o późne odpępnienie, czeka się aż pepowina przestanie tętnić. Wtedy cała krew z łożyska z komórkami macierzystymi wróci do maluszka i zdąży naprawić szkody spowodowane porodem i zapewni zapas żelaza. Przy bankowaniu krwi szybko zaciska się pępowinę i krew zamiast do dziecka trafia do baknu, płacisz za przechowanie grube pieniądze i nie masz gwarancji, że ją wykorzystasz.

  2. Witam! Wiem, że komentarz(pytanie) nie do końca na temat ale chociaż chodzi o ciężarną:P Moja siostra jest w drugiej ciąży. Pierwszą przeszła bez jakichś większych problemów natomiast obecnie jest na skraju załamania i fizycznego i psychicznego. Ma pod opieką 2,5 latka którym w głownej mierze zajmuje się sama (mama próbuje ją jak najczęściej odciązyć ale nie zawsze ma taką mozliwość)a dolegliwości ciążowe baaardzo jej dokuczają. nie wymiotuje, ale odczuwa ciągłe nudności, jest baaaardzo zmęczona a jedyne co je to chleb z kupnym dzemem wiec nie za zdrowo, na nic innego nie ma ochoty a i to ledwo co da rade przełknąc trwa to juz jakis czas i nie zanosi sie na zmiany:P Mam pytanie bo zdania w internecie są podzielone: otóż czy moze zazywac miedzy 3-5 miesiacem ciazy chlorelle i spirulline ta z oferty BIO? wiele osob twierdzi ze powoduje to gromadzenie sie toksyn w łozysku które pozniej trafiaja do dziecka, a ona juz naprawde nie daje rady. Lekarz odradza ale on to odradza nawet picie herbat z imbirem na nudnosci bo mało skuteczne za to poleca konkretne tabletki wiec hmmm nie jestem pewna czy ma dosc dostateczna wiedze w tym temacie. (skoro onkolodzy nie wiedza czym jest dieta wegańska i w ogole nie zalecaja ZADNEJ diety w nowotworach to jestem bardzo sceptycznie nastawiona do opinii lekarzy-jakichkolwiek). Chce znac Twoje zdanie a co siostra postanowi to juz bedzie jej decyzja. pewnie skonsultuje sie z kims jeszcze. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz bo sama jestem ciekawa jak to w koncu jest

    1. Hej Małgosia, chlorella i spirulina to idealne super pokarmy w ciąży (i nie tylko). Delikatnie oczyszczają organizm i jeszcze zaopatrują go w niezbędne żelazo, witaminy z grupy B, życiodajny chlorofil – są wspaniałym wartościowym pokarmem. Ja brałam przez obie ciąże.
      Są dobre na anemię, na obrzęki, na poprawę odporności, oczyszczają mleko (pod koniec ciąży i na początku karmienia). Zobacz ten post: http://noemidemi.com/najlepszy-sposob-na-anemie-i-spuchniete-nogi-w-ciazy/
      Rozumiem Twoją siostrę – na początku może być ciężko, szczególnie jeśli jest pierwsze dziecko bardzo absorbujące (każdy dwu i półlatek jest absorbujący). Woda z imbirem jest bardzo dobra. Też piłam. Tabletek bym raczej nie brała. Lekarze nie mają pojęcia o suplementacji w ciąży. Ważny też jest magnez – bardzo wskazane są kąpiele z dodatkiem soli magnezowych (z chlorkiem magnezu lub solą Epsom). I masz całkowitą rację z tymi dietami – dla lekarzy dieta to nie lekarstwo. Święte słowa Hipokratesa – „Niech Twoje pożywienie będzie lekarstwem, a Twoje lekarstwo pożywieniem” dla nich nic nie znaczą. Ważne w ciąży są też witaminy i minerały (http://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/1999-greens-fruits-90tabl-tib-254475917121.html), koniecznie niezbędna witamina D3+K2 (http://bioloveshop.com/suplementy-diety/6240-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html), witamina C (http://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/516-liposomal-vitamin-c-250ml-tib-254475917527.html). O pozostałych przeczytaj jeszcze tu: http://noemidemi.com/jakie-suplementy-brac-w-ciazy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.