Jak sobie poradzić z niepłodnością czyli wszystko o korzeniu Maca

Jak sobie poradzić z niepłodnością czyli wszystko o korzeniu Maca

Dla przyszłej mamy – Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com

Niezwykle frustrujące jest chcieć mieć dziecko i nie móc go mieć. Często jest tak, że gdy pragniesz czegoś tak bardzo mocno, to los na przekór właśnie tej wysokiej ważności, jaką pokładasz w swoim celu, rzuca Cię od niego jak najdalej. Łatwo powiedzieć – chciej słabiej, łatwo powiedzieć – nie przykładaj do tego takiej wagi. Ale zauważ – że coś w tym jest. Parom, które przez lata się starają o dziecko bez powodzenia, często udaje się zajść w ciążę chwilę po tym jak już pogodzą się z losem i odpuszczą. Jak powiedzą sobie – nie za wszelką cenę. Jak wyluzują i przestaną uprawiać prokreacyjny seks z wyliczaniem godzin owulacji. A czasem nawet jak zrobią coś tak pięknego jak adopcja dziecka nagle niespodziewanie pojawi się drugie.

Jak sobie poradzić z niepłodnością?

Z takim właśnie dystansem musisz podejść do dziecka. Jeśli chcesz je mieć, to dobrze. To nie może być Twoje marzenie, tylko po prostu miej zamiar posiadania dziecka i działaj w tym kierunku. Ale nie kładź wszystkiego na szali. Pewnego pięknego dnia gdy będziesz na to gotowa psychicznie mały człowiek pojawi się w Twoim brzuchu. A w osiągnięciu równowagi hormonalnej i wewnętrznego spokoju bardzo może pomóc Ci korzeń Maca.

Maca – zioło na niepłodność

Korzeń Maca jest rośliną krzyżową rosnącą w peruwiańskich Andach czyli jednym z najtrudniejszych terenów uprawnych na świecie. Macy nie straszne są niskie temperatury, silne wiatry i intensywne słońce. Gleba, na której jest uprawiana jest bogata w minerały wulkaniczne. Maca jest jedyną rośliną uprawną, która może rozwijać się na tak dużej wysokości i w tak trudnych warunkach. Peruwiańczycy od ponad 2 tysięcy lat używają korzenia Maca jako pokarmu i lekarstwa, aby wpierać płodność, wytrzymałość, witalność i potencję.

Historie o wpływie korzenia Maca na płodność sięgają XVI wieku. Wkrótce po podboju Ameryki Południowej przez Hiszpan, ci którzy się tam osiedlili zaczęli podupadać na zdrowiu i zaczęli mieć problemy z płodnością. Tak samo rzecz się miała ze zwierzętami hodowlanymi. Tubylcy poradzili Hiszpanom (aż się dziwię, że tym którzy ich najechali i zniszczyli dali tak dobrą radę), aby zaczęli spożywać korzeń Maca i karmili nim także zwierzęta. Rezultaty były tak spektakularne, że konkwistadorzy zaczęli wyżej wyceniać korzeń Maca niż złoto.

Jak sobie poradzić z niepłodnością
Maca na niepłodność to naprawdę dobry pomysł. W środku siedzi Mała Mi

Jak działa Maca

Korzeń Maca to zioło adaptogenne, które jak wykazano w badaniach wspiera płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Tak, tak, moja droga, problemy z płodnością to nie tylko domena pań, jak myślą niektórzy. Czasem faceci też mają pewne utrudnienia, nawet mimo, że wszystko stoi jak należy.

Maca zawiera 31 różnych minerałów i 60 różnych składników odżywczych. Wymieniając tylko te najważniejsze – ma praktycznie wszystkie niezbędne aminokwasy, ważne kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę C oraz minerały takie jak miedź, selen, cynk, żelazo, mangan i bor. Odżywia układ hormonalny, wspomagając przysadkę, nadnercza i tarczycę – czyli wszystkie te narządy, które biorą udział w produkcji hormonów. Maca ma zdolność wpływania na kluczowe hormony choć sama żadnych hormonów nie zawiera. Co składa się idealnie, bo wiadomo, że każda terapia hormonalna ma niestety swoje złe strony. Tu zapodajesz coś, co naturalnie poprawia działanie Twojego układu hormonalnego.

Maca i badania naukowe

Maca została naukowo zbadana pod kątem wpływu na płodność już w 1961 roku. Wykazano wtedy, że zawiera specyficzne związki zwane glukozynolanami, które właśnie wspierają równowagę hormonalną.

Maca ma również właściwości adaptogenne, co oznacza, że ​​pomaga wzmocnić organizm, dzięki czemu jesteś w stanie łatwiej pokonać chorobę czy stres. Maca wspomaga nadnercza i równoważy funkcje organizmu. Aby zioło mogło być uważane za adaptogen, nie może być toksyczne ani szkodliwe dla jakiegokolwiek organu i musi być bezpieczne nawet jeśli przyjmuje się je przez długi czas. Te wszystkie warunki właśnie spełnia Maca.

Jednym z głównych działań Maca jest stymulowanie i odżywianie podwzgórza, które reguluje przysadkę mózgową, działając jako środek wzmacniający układ hormonalny. Gdy przysadka funkcjonuje optymalnie, cały system hormonalny staje się zrównoważony, ponieważ przysadka mózgowa kontroluje produkcję hormonów nadnerczy, tarczycy i narządów płciowych (jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet, tak dla przypomnienia).

Maca i równowaga hormonalna

U kobiet Maca pomaga organizmowi promować zrównoważony poziom estrogenu i progesteronu. Poziomy estrogenu lub progesteronu, które są wysokie lub niskie w nieodpowiednim czasie, mogą utrudnić zajście w ciążę lub spowodować poronienie. Nadmiar estrogenu może powodować zbyt niski poziom progesteronu; jest to znane jako dominacja estrogenu. Spożywanie korzenia Maca może pomóc zrównoważyć stosunek estrogenu do progesteronu, który jest niezbędny do zajścia w ciążę i jej utrzymania.

Zbyt dużo estrogenu u mężczyzn może powodować zaburzenia erekcji, brak libido, niską liczbę plemników i obniżoną produkcję nasienia. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy spożywają Macę mają zwiększone libido i lepszej jakości nasienie.

W jednym z badań, maca została podana samicom i samcom szczurów i stwierdzono, że samice miały wiele dojrzewających komórek jajowych (ważne dla owulacji), a u samców zaobserwowano znacznie wyższą produkcję nasienia i lepszą ruchliwość plemników.

Maca i libido

Pozytywne działanie Macy zostało również udowodnione na ludziach (nie tylko testowane na mniej lub bardziej biednych szczurkach). Mężczyźni, którzy przez 4 miesiące otrzymywali Macę w dawce od 1500-3000 mg odczuli wzrost libido, wzrost liczby plemników, poprawę ruchliwości plemników, obniżony poziom stresu, obniżone ciśnienie krwi, zbilansowany poziom żelaza i poprawę działania nadnerczy.

Jak spożywać Macę

Kupując Macę, musisz się upewnić, że produkt, którego używasz, zawiera wyłącznie korzeń Maca, a nie liście czy łodygi. Maca jest najczęściej dostępna w postaci proszku.

Proszek Maca można dodać do soku, koktajli, jogurtów lub wypieków. Ma przyjemny słodkawy smak, który dobrze pasuje do żywności.

Dawkowanie sproszkowanego korzenia Macy

Według Hethir Rodriguez – certyfikowanej zielarki, dietetyczki i douli – sugerowana dawka to 500-3000 mg na dobę. Aby uzyskać pożądane wyniki, Maca musi być spożywana regularnie. Można ją przyjmować w jednej dawce lub w kilku dawkach w ciągu dnia.

Uwaga: Maca lekko pobudza i daje zastrzyk energii, dlatego najlepiej jest spożywać ją do godziny piętnastej, tak aby nie zakłóciła snu. Zamiast filiżanki kawy z rana strzel sobie więc koktajl z dodatkiem sproszkowanego korzenia Maca.

Reklama

Słynna peruwiańska MACA PICCHU :), która pomoże Ci w walce z niepłodnością, zrównoważy hormony, odstresuje i doda energii – 100% organic Maca – do kupienia w BioLoveShop.com

Bezpieczeństwo i efekty uboczne

Maca jest bardzo delikatnym ziołem, które było używane od tysięcy lat i spożywane codziennie przez Peruwiańczyków zarówno jako pożywienie jak i lekarstwo. Opierając się na długiej historii używania jej jako pokarmu, wydaje się być bardzo bezpieczna. Badania toksyczności (przeprowadzone w Labor Safety Labs w East Brunswick, NJ) wykazały całkowity brak toksyczności i brak jakichkolwiek niekorzystnych efektów.

Niewielka liczba kobiet doświadczyła zaburzeń żołądkowych podczas spożywania korzenia Maca. Ponadto niektóre kobiety doświadczają plamienia lub zmian w cyklu menstruacyjnym, kiedy po raz pierwszy zaczynają spożywać Macę. Jest to normalne i jest oznaką, że organizm zaczyna równoważyć układ hormonalny.

Maca podczas ciąży i karmienia piersią

Ze względów bezpieczeństwa większość producentów twierdzi, że Maca nie powinna być stosowana w czasie ciąży, gdyż nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących stosowania Macy w tym stanie.  Badania wykazały brak jakichkolwiek dowodów potencjalnej toksyczności Macy, ale jeśli chcesz ją zażywać w ciąży lepiej skonsultuj to z lekarzem prowadzącym. Podobnie z zażywaniem Macy podczas karmienia piersią. Choć Peruwianki konsumują Macę od tysięcy lat zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią.

Jeśli więc Twoim problemem jest niepłodność Maca może pomóc Ci się z nim uporać, czego z całego serca Ci życzę.

Jak sobie poradzić z niepłodnością
Mała Mi dwa tygodnie po urodzeniu

Źródła:

Gonzales, G. F., Cordova, A., Gonzales, C., Chung, A., Vega, K., & Villena, A. (2001). Lepidium meyenii (Maca) improved semen parameters in adult men. Asian Journal of Andrology, 3(4), 301-303.
Ostrowski ­Meissner, H., Kapczyński, W., Mścisz, A., & Lutomski, J. (2003). An attempt to use a Maca (Lepidium peruvianum) in women in the early postmenopausal period. Postępy Fitoterapii.

Muller V. Maca in Hormone Replacement Therapy. Whole World Botanicals Report; 1­7

Walker M. (1998). Effect of Peruvian Maca on Hormonal Functions. Townsend Letter for Doctors and Patients; 11: 18.

Cicero, A. F., Piacente, S., Plaza, A., Sala, E., Arletti, R., & Pizza, C. (2002). Hexanic Maca extract improves rat sexual performance more effectively than methanolic and chloroformic Maca extracts. Andrologia, 34(3), 177-179. doi:10.1046/j.1439-0272.2002.00490.x

Li, G., Ammermann, U., & Quirós, C. F. (2001). Glucosinolate contents in maca (Lepidium peruvianum Chacon) seeds, sprouts, mature plants and several derived commercial products. Economic botany, 55(2), 255­262.

Dini, A., Migliuolo, G., Rastrelli, L., Saturnino, P., & Schettino, O. (1994). Chemical composition of Lepidium meyenii. Food chemistry, 49(4), 347­349.

Fahey, J. W., Zalcmann, A. T., & Talalay, P. (2001). The chemical diversity and distribution of
glucosinolates and isothiocyanates among plants. Phytochemistry, 56(1), 5­51.

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (10)

  1. Jak to jest z karmieniem piersią i przyjmowaniem Macy? Jestem 3 m-c po porodzie i myślałam że tak szybko dostalam okresu ale chyba jednak nie bo krwawienie trwa 3 dni i tak się powtarza co jakieś 5. Więc to raczej nie jest okres. Do tego jeszcze zaczęła strasznie przetłuszczać mi sie skóra, włosy i pojawiają sie wypryski w okolicy żuchwy. Pomyślałam że mogłabym brać Mace żeby uregulować hormony ale nie wiem czy karmiąc piersią mogę. Mam nadzieję, że mi coś podpowiedz.

    1. Maca jest adaptogenem, sama nie zawiera hormonów, ale wyrównuje hormony w organizmie. Niestety badania na temat bezpieczeństwa stosowania macy podczas karmienia piersią są ograniczone. Na pewno nie jest to zioło w żadnym wypadku toksyczne. Setki tysięcy osób używały macy bez żadnych zgłaszanych skutków ubocznych. Peruwiańskie matki spożywały ją od tysięcy lat, nawet podczas karmienia piersią. Jedni mówią, że można, inni że nie. Spotkałam się też z informacją, że maca wspiera laktację. Trudno mi jest Ci jednoznacznie doradzić. Ja uważam, że to nie powinno zaszkodzić, ale decyzja należy do Ciebie. Możesz ewentualnie spróbować przez jakiś czas i zaobserwować efekty.

    2. Na pewno będzie „wniebowzięty”:) Korci mnie już okropnie żeby mu powiedzieć, tym bardziej, że pół żartem ględzi mi, że chyba mam kogoś innego, że taka oziębła chodzę i ciągle zmęczona i ani za bardzo przytulić się nie chcę. Co zrobić, całe ciało mam takie tkliwe, że nawet ubrania mnie denerwują. W zasadzie to mega bolące piersi rzuciły cień podejrzenia, że może jednak coś jest na rzeczy:) Chyba jednak będzie szczęśliwy, że faktycznie mam kogoś innego:):):)

    1. Co do 4 szklanek to jedyne co może budzić pewne wątpliwości to ocet jabłkowy bo jest niepasteryzowany. Zdania co do tego są podzielone. Niektórzy uważają, że kobiety w ciąży nie powinny jeść i pić nic co nie jest pasteryzowane. Ja akurat uważam, że pewne niepasteryzowane rzeczy są zdecydowanie zdrowsze, także w ciąży. Więc ja nie miałabym obaw przez octem jabłkowym niepasteryzowanym, dostarcza mnóstwa witamin, minerałów i dobrych bakterii, leczy candidę, reguluje florę bakteryjną.
      A co do zielonej herbaty – to myślę że 1-2 filiżanki nie zaszkodzą. Oczywiście już nie pij wtedy żadnego innego napoju z kofeiną.
      A w którym jesteś miesiącu?

      1. Początek, trudno powiedzieć, który to tydzień bo miałam bardzo nieregularny okres, bywało ostatnio, że i co trzy miesiące, no a ostatnią miesiączkę miałam w połowie czerwca… No i właśnie wczoraj się dowiedziałam:) jeszcze nie byłam u lekarza. Ocet jabłkowy sama robiłam z własnych jabłek:)

          1. Dziękuję, póki co jeszcze nie dowierzam i jakoś boję się cieszyć… Bo to w zasadzie cud jest! Jeszcze nawet mężowi nie powiedziałam, bo boję się go zawieść, ostatnio już o adopcji coraz częściej rozmawialiśmy. Jutro wyjeżdżamy na urlop, niech się skupi na drodze, żeby nas bezpiecznie dowieźć. Pod chorwackim słoneczkiem takie wieści mogą cieszyć bardziej:)
            To dobrze, bo paradoksalnie 4 szklanki póki co pomagają mi uporać się z mdłościami. Pewnie kluczowe tu jest dobre nawodnienie, bo w pierwszej ciąży miałam straaaaszne mdłości ale do niedawna nie wiedziałam co to dobre nawodnienie, w zasadzie prawie całe życie chodziłam odwodniona i to było jedną z przyczyn moich chorób…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.